Efekt Iranu czyli minus 16 dolarów do ceny ropy naftowej

9 kwietnia 2015, 08:39 Alert
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(Bloomberg/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje Bloomberg według analizy amerykańskiego Departamentu Energetyki (EIA) w 2016 roku cena ropy naftowej może spać o 16 dolarów, w przypadku kiedy wobec Iranu zostaną zniesione sankcje. Taniejąca ropa naftowa może przez to otrzymać kolejne wsparcie dla spadku ceny, która będzie miała kluczowe znaczenie dla branży na całym świecie.

,,Jeżeli kompleksowa umowa, która prowadzi do usunięcia sankcji związanych z irańskim sektorem naftowym, zostanie zrealizowana to wówczas może ona znacząco zmienić perspektywy popytu, podaży oraz cen ropy” – czytamy w raporcie EIA.

Według obecnych prognoz EIA cena ropy WTI w przyszłym roku będzie wynosić średnio 70 dolarów. Natomiast ropa Brent będzie oscylowała w granicach 75,03 dolarów. Warto zwrócić uwagę, że powyższe prognozy nie uwzględniają ewentualnego zniesienia sankcji wobec Iranu. Jeżeli potwierdzą się przewidywania EIA odnośnie „efektu Iranu” to należy się spodziewać, że surowiec zatrzyma się na poziomie w okolicach 50 dolarów za baryłkę na dłużej. Jeżeli prognozowany wzrost w 2016 roku nie nadejdzie, surowiec może wtedy stanieć nawet do okolic 30 dolarów.

Wczoraj o godz. 18 cena ropy WTI wyniosła 51,47 dolarów za baryłkę, w przypadku ropy Brent 57.02 dolarów.