EnergetykaWszystko

Efektywne zarządzanie zużyciem energii w Kobyłce

Podwarszawskie miasto Kobyłka rozpoczyna realizację szeroko zakrojonego projektu efektywniejszego gospodarowania energią, który obejmie 8 obiektów samorządowych. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Finance Sp. z o.o.

Zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej stanowi znaczący udział w bilansie energetycznym każdego samorządu. Wiele polskich miast i gmin zauważa ten problem i dąży do ograniczenia związanych z tym wydatków poprzez zwiększenie efektywności energetycznej posiadanych obiektów. Nie inaczej jest w mieście Kobyłka,  które planuje wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną ośmiu budynków samorządowych. Projekt w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego będzie realizowany w ramach umowy zwartej między Urzędem Miasta Kobyłka i konsorcjum firm Siemens i Siemens Finance w dniu 5.08.2015.

Przedmiotem umowy jest wykonanie kompleksowej  modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej Miasta Kobyłka. Siemens wykona prace termomodernizacyjne, modernizację instalacji co., modernizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego oraz  wdrożenie systemu zarządzania energią i, co bardzo istotne, będzie zdalnie zarządzał energią w tych budynkach. Siemens Finance odpowiedzialny będzie za finansowanie inwestycji w okresie trwania kontraktu. Objęte kontraktem obiekty to: Zespoły Szkół Publicznych Nr 1, 2 i 3, Publiczne Przedszkole, Miejski Ośrodek Kultury, MSPZOZ w kompleksie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i mieszkaniami komunalnymi oraz budynki OSP i Urzędu Miasta Kobyłka.

Poza pracami budowlanymi umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz funkcjonowanie instalacji pobierających energię i media techniczne. Wykonawca zagwarantował średnie obniżenie zużycia energii cieplnej o 26%  i energii elektrycznej o 18%. Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą pomieszczeń.  Zarówno monitoring, jak i zarządzanie energią prowadzone będą zdalnie z centrum zarządzania energią firmy Siemens w Warszawie. Inwestycja będzie w całości zrealizowana i sfinansowana przez partnera prywatnego w ramach PPP. Kontrakt o  wartości 10 871 308,14 zł został zawarty na 15 lat. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na 12 miesięcy. Warto wspomnieć, że zawarta umowa umożliwia wykorzystanie środków unijnych, o które Urząd Miasta Kobyłka może i zamierza ubiegać się w trakcie realizacji części inwestycyjnej projektu.

Siemens zrealizował do tej pory kilkadziesiąt projektów efektywności energetycznej w Polsce, w tym w formule PPP projekty dla samorządów w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie, Karczewie, Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dębe Wielkim, Świdnicy, Piekoszowie.

Źródło: Siemens Polska


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X