Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zatwierdził umowę o budowie gazociągu między Egiptem a Cyprem, w regionie, w którym gaz ziemny stał się kwestią strategiczną i źródłem napięć – poinformowano w czwartek w egipskim Dzienniku Urzędowym.
„Prezydent Republiki (…) zatwierdził porozumienie rządowe między Egiptem a Cyprem w sprawie (budowy) bezpośredniego rurociągu morskiego dla gazu ziemnego” – podał Dziennik.
Rządy obu krajów podpisały 19 września ub.r. w Nikozji umowę o budowie pierwszego podmorskiego rurociągu do transportu cypryjskiego gazu ziemnego do Egiptu przed jego reeksportem do Europy.
Porozumienie ma „zachęcić” do tego eksportu, zapewnić bezpieczeństwo transportu gazu ziemnego i „wyeliminować podwójne opodatkowanie” w tej branży.
Ostatnie odkrycia złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego doprowadziły do zbliżenia Egiptu, Cypru, Grecji i Izraela. Były jednak także powodem napięć w stosunkach Egiptu z Turcją, która od 1974 r. okupuje północną część Cypru.
Ankara sprzeciwia się wszelkim poszukiwaniom i eksploatacji cypryjskich zasobów gazu, które wykluczają północną część wyspy.
Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały Turcję do zaprzestania eksploracyjnych projektów wiertniczych na Cyprze, które są uważane za nielegalne.
Egipt w maju podpisał porozumienie z cypryjską firmą, która zainstaluje 310-kilometrowy kabel podmorski między dwoma krajami w celu eksportu energii elektrycznej do Europy.
Polska Agencja Prasowa