Egipt rozpoczyna pogłębianie Kanału Sueskiego po incydencie z Ever Given

17 maja 2021, 13:15 Alert
Pogłębiarka Mohab Mamish fot. SCA
Pogłębiarka Mohab Mamish fot. SCA

17 maja 2021 roku zarząd Kanału Sueskiego poinformował o rozpoczęciu prac pogłębiarskich w jego południowej części w okolicy miejsca, w którym w marcu doszło do zatamowania żeglugi przez kontenerowiec Ever Given. 

Ever Given przyczynkiem działań władz kanału

Prace są prowadzone 120 km na południe od Wielkiego Jeziora Gorzkiego, w miejscu gdzie osiadł Ever Given. W działaniach uczestniczą pogłębiarki, w tym jedna z największych tego typu jednostek na Bliskim Wschodzie – Mohab Mamish. Mają one za zadanie pogłębić południowy odcinek kanału. W planach jest również przedłużenie dwukierunkowego odcinka północnej części kanału o 10 km.

Decyzja o pogłębieniu i przedłużeniu dwukierunkowego odcinka Kanału Sueskiego zapadła pod koniec marca, kiedy doszło do incydentu z kontenerowcem armatora Evergreen – Ever Given. Statek, transportując ponad 22 tys. kontenerów, w wyniku błędu załogi i trudnych warunków meteorologicznych zablokował przejście przez Kanał na sześć dni. Wyzwaniem okazała się głębokość Kanału, która spowodowała wejście statku na mieliznę i jego utknięcie.

Dziennie Kanałem Sueskim przechodzi 10 procent światowego handlu prowadzonego drogą morską. Przepłynęło około 19 tys. statków w 2020 roku.

SCA/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Północna Droga Morska nie zastąpi Kanału Sueskiego