Egipt rozpoczyna pogłębianie Kanału Sueskiego po incydencie z Ever Given

17 maja 2021, 13:15 Alert

17 maja 2021 roku zarząd Kanału Sueskiego poinformował o rozpoczęciu prac pogłębiarskich w jego południowej części w okolicy miejsca, w którym w marcu doszło do zatamowania żeglugi przez kontenerowiec Ever Given. 

Pogłębiarka Mohab Mamish fot. SCA
Pogłębiarka Mohab Mamish fot. SCA

Ever Given przyczynkiem działań władz kanału

Prace są prowadzone 120 km na południe od Wielkiego Jeziora Gorzkiego, w miejscu gdzie osiadł Ever Given. W działaniach uczestniczą pogłębiarki, w tym jedna z największych tego typu jednostek na Bliskim Wschodzie – Mohab Mamish. Mają one za zadanie pogłębić południowy odcinek kanału. W planach jest również przedłużenie dwukierunkowego odcinka północnej części kanału o 10 km.

Decyzja o pogłębieniu i przedłużeniu dwukierunkowego odcinka Kanału Sueskiego zapadła pod koniec marca, kiedy doszło do incydentu z kontenerowcem armatora Evergreen – Ever Given. Statek, transportując ponad 22 tys. kontenerów, w wyniku błędu załogi i trudnych warunków meteorologicznych zablokował przejście przez Kanał na sześć dni. Wyzwaniem okazała się głębokość Kanału, która spowodowała wejście statku na mieliznę i jego utknięcie.

Dziennie Kanałem Sueskim przechodzi 10 procent światowego handlu prowadzonego drogą morską. Przepłynęło około 19 tys. statków w 2020 roku.

SCA/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Północna Droga Morska nie zastąpi Kanału Sueskiego