Egipt rozmawia z Francją o zakupie Mistrali?

27 sierpnia 2015, 09:00 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Okręt Mistral

Jak poinformowała 26 sierpnia agencja RIA Novosti powołując się The Wall Street Journal Kair prowadzi z Paryżem rozmowy o możliwości nabycia dwóch okrętów typu Mistral, które nie zostały dostarczone Rosji.

Według źródeł we francuskim rządzie, na które powołuje się amerykańska gazeta, umowa z Egiptem w tej sprawie jest jedną z ,,poważnych opcji”.

– Okręty te dałyby Egiptowi możliwość rozszerzenia swojej obecności wojskowej w regionie oraz wzmocniłyby wysiłki prezydenta Abda al-Fattaha as-Sisia w walce z bojownikami w takich regionach jak półwysep Synaj. Transakcja ta mogłaby wzmocnić związki Francji z tymi sojusznikami z Bliskiego Wschodu którzy mają wątpliwości co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo regionu po tym jak osiągnięto porozumienie w kwestii irańskiego programu jądrowego– czytamy w The Wall Street Journal.

Jak poinformowała wcześniej agencja RIA Novosti powołując się na wydanie francuskiej gazety Le Monde z dnia 7 sierpnia Egipt oraz Arabia Saudyjska wyraziły swoje zainteresowanie zakupem Mistrali, kontrakt na ich budowę oraz dostawę został wcześniej rozwiązany przez prezydentów Rosji oraz Francji.

– Egipt oraz Arabia Saudyjska są gotowe zrobić wszystko aby nabyć obydwa helikopterowce Mistral. Saudyjski król Salaman chce stworzyć w Egipcie silną flotę, która mogłaby stanowić regionalną siłę na Morzu Czerwonym oraz Śródziemnym –cytuje Le Monde wypowiedź anonimowego źródła w francuskiej dyplomacji.

30 lipca Egipt oraz Arabia Saudyjska podpisały umowę o współpracy w sferze gospodarczej oraz obronnej. Według Le Monde wspomniany dokument otwiera nowy etap w tworzeniu ,,jednej arabskiej wspólnoty”.

Według rozmówcy gazety kilka krajów w regionie Bliskiego Wschodu wyraża chęć wzmocnienia sił morskich oraz zainteresowanie zakupem helikopterowców.

– Jest to rodzaj uzbrojenia, który udowodnił swoją efektywność – stwierdziło anonimowe źródło.

Wcześniej gazeta Le Parisien informowała, że wśród możliwych nowych nabywców Mistrali wymienia się Kanadę, Brazylię oraz Indie.

W środę 5 sierpnia prezydenci Rosji oraz Francji podjęli decyzję o rozwiązaniu kontraktu na budowę oraz dostarczenie dwóch statków desantowych typu Mistral. Paryż już przelał Moskwie otrzymane za zamówienie środki i po zwrocie zainstalowanego na statkach rosyjskiego sprzętu będzie mógł swobodnie dysponować helikopterowcami. Nie podano kwoty jaka została zwrócona Rosjanom. Przy czym francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian stwierdził, że jest ona mniejsza niż 1,2 mld euro, które Paryż otrzymał w formie zaliczki.