EnergetykaOZEWszystko

Ehrenhalt: Brak doprecyzowania pojęcia dominanty największym zagrożeniem ustawy krajobrazowej

Projekt ustawy krajobrazowej w kształcie zaproponowanym przez kancelarię prezydenta wymaga natychmiastowej korekty. Eksperci z  Instytutu Jagiellońskiego poddali szczegółowej analizie ocenę skutków wprowadzenia zapisów prezydenckiego projektu tzw. Ustawy krajobrazowej, pod kątem niewspółmiernych do zapotrzebowania kosztów oraz potencjalnego zagrożenia prawnymi nadregulacjami.

– Wprowadzenie nowej ustawy krajobrazowej może spowodować w wymiarze całej gospodarki wstrzymanie pewnych inwestycji, zwłaszcza tych kontrowersyjnych, typu linie przesyłowe, słupy telefonii komórkowej – wszystkiego, co może być uznane za tzw. dominantę krajobrazową – uważa w rozmowie z naszym portalem Włodzimierz Ehrenhalt, prezes Conerga sp. z o.o., wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej.

W jego przekonaniu, jako architekta z zawodu, największym zagrożeniem w projekcie ustawy jest jednak niesprecyzowanie, na czym miałaby polegać owa „dominanta”. A jest ona inna dla każdego terenu.

– Przykładać zatem taką samą miarę do dominanty w Pieninach, na Śląsku i na Wybrzeżu – po prostu nie można – uważa Ehrenhalt. – Zatem w zakresie tej ustawy, która z założenia jest bardzo szlachetna, zaś jej podstawowe cele są mi bliskie – musi być dokonane jeszcze wiele pracy dla koniecznego doprecyzowania wielu pojęć w niej zawartych. Diabeł tkwi w szczegółach. Nie można pozostawić dowolnej interpretacyjności tej ustawy.

Można sobie wyobrazić stopień nasilenia możliwych konfliktów społecznych pomiędzy społecznościami gminnymi i władzami wojewódzkimi. Tak, jak byśmy już teraz mieli za mało konfliktów czy podziałów w naszym kraju.

– Nie doprowadzajmy do tego – apeluje Ehrenhalt. – Zwłaszcza, że przy okazji widać, jak projekt tej ustawy powiela wiele już obecnie obowiązujących przepisów. Gdybyśmy tylko potrafili je honorować i stosować – już byłoby po problemie. A jak je stosujemy w praktyce – to widać na co dzień. Jest w tym wiele uznaniowości urzędniczej. Widać, jak się przeprowadza inwestycje, jak się podchodzi do już stworzonych projektów.

– Natomiast problem reklam na ulicach miast i przy drogach, o czym także mowa w projekcie ustawy – powinien również faktycznie zostać rozwiązany – kończy Ehrenhalt.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X