Gospodarka

Ekonomista ING: pierwsza obniżka stóp procentowych dopiero w lipcu

Bank ING, foto: media.ing.pl

Bank ING, foto: media.ing.pl

Rada Polityki Pieniężnej najpewniej utrzyma stopy procentowe bez zmian na czerwcowym posiedzeniu – ocenił Adam Antoniak, ekonomista ING Banku Śląskiego. Według niego cykl obniżek rozpocznie się dopiero w lipcu, a skala cięcia będzie zależna od danych makroekonomicznych.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy ING zakładają, że w czerwcu RPP wstrzyma się z decyzją o zmianach i poczeka na publikację lipcowej projekcji inflacyjnej. – W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że cykl obniżek zacznie się właśnie wtedy – powiedział Antoniak.

Zgodnie z prognozami ING, RPP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych w lipcu, wrześniu i listopadzie, co oznaczałoby łączny spadek o 75 punktów bazowych w drugiej połowie roku.

Możliwe większe cięcie, jeśli inflacja będzie niska

Antoniak nie wyklucza jednak bardziej zdecydowanego ruchu już w lipcu. – Inflacja zaskakuje po niższej stronie, a majowy odczyt był poniżej oczekiwań. Do tego dochodzi decyzja URE, która przełoży się na niższe rachunki za gaz – wskazał.

Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa taryfa zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Cena gazu spadnie z 239,65 zł do 204,26 zł za MWh, co według szacunków może oznaczać dla odbiorców końcowych obniżkę rachunków o 8–11 proc.

Scenariusz alternatywny: łącznie 100 pkt bazowych

Jeśli w lipcu RPP zdecyduje się na cięcie stóp o 50 punktów bazowych, to – według ekonomisty ING – kolejne obniżki mogą być również kontynuowane we wrześniu i listopadzie. W takim wariancie całkowita skala luzowania polityki pieniężnej w drugiej połowie roku sięgnęłaby 100 punktów bazowych, czyli 1 pkt proc.

Na poprzednim posiedzeniu w maju RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych – z 5,75 proc. do 5,25 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

PAP / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Warszawa, 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie, 17 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmuje się m.in. ustawą związaną ze strategicznymi inwestycjami w zakresie obronności. (jm) PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął specustawę o inwestycjach obronnych. Prostsze procedury

Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w...
Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Fot. PIPC.

ETS kontra realia. Branża chemiczna apeluje o rozsądek Unii

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, reprezentująca branżę chemiczną w relacjach z organami administracji publicznej, krajowej i zagranicznej, apeluje o dostosowanie systemu...

Dr Marcin Sołtysiak: Inwestycje w Ukrainie to inwestycje w przyszłość wolnej Europy

Dr Marcin Sołtysiak, prezes Grupy ELQ, inwestor i właściciel kilkudziesięciu projektów energetycznych w Ukrainie mówi, że inwestowanie w Ukrainie to nie jest jedynie projekt...

Udostępnij:

Facebook X X X