Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, taki właśnie wniosek wynika z raportu przygotowanego na zlecenie szkockiego stowarzyszenia branży OZE Scottish Renewables, w którym identyfikuje się bariery stojące na drodze do szybszego rozwoju lądowych farm wiatrowych i obniżenia kosztów produkowanej przez nie energii.
W raporcie pt. Onshore Wind in Scotland znajdziemy informacje na temat możliwości obniżenia kosztów w przypadku realizowanych w Szkocji projektów lądowych farm wiatrowych, których potencjał oceniany jest na 7 GW.
Pierwszym z czynników, który może doprowadzić do obniżenia kosztów lądowej energetyki wiatrowej jest zastosowanie większych i wydajniejszych turbin, które w tej chwili są już oferowane na rynku.
Zastosowanie najwydajniejszych technologii może zdaniem autorów raportu obniżyć koszt produkcji energii na lądowych farmach wiatrowych aż o 11 funtów/MWh. Taka oszczędność ma wynikać z przeciętnie 16-procentowego wzrostu uzysków energii i średniego 3-procentowego spadku kosztu inwestycji.
Kolejny czynnik mogący obniżyć koszty produkcji energii wiatrowej na lądzie to zdaniem Scottish Renewables usprawnienie procesu wydawania pozwoleń, co może się przełożyć na spadek kosztów inwestycji, obniżając koszty produkcji energii z nowych farm wiatrowych o 4 funtyMWh.
Do obniżenia kosztu produkcji energii wiatrowej – średnio o 5 funtów/MWh – może przyczynić się również m. in. repowering, czyli wymiana turbin na wydajniejsze w miejscu działających już farm wiatrowych.
Tymczasem brytyjskie prawo wprowadza ograniczenia w zakresie wysokości turbin do 125 m., uniemożliwiając tym samym wykorzystanie większych i wydajniejszych wiatraków.
Brytyjskie władze są coraz mniej przychylne budowie farm wiatrowych na lądzie i w ubiegłym roku wprowadziły w tym zakresie istotne ograniczenia.
– Raport wskazuje jak konkurencyjna może stać się lądowa energia wiatrowa w Szkocji i pokazuje, że nie ma sensu wykluczanie przez brytyjski rząd tej technologii z kontraktów dla czystej energetyki. Bez tego będziemy wszyscy płacić za droższe alternatywy – komentuje Lindsay Roberts ze Scottish Renewables.
Według zestawienia przedstawionego pod koniec ubiegłego roku przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF), lądowa energetyka wiatrowa jest już teraz najtańszym źródłem energii w Europie. Według BNEF, w drugiej połowie 2015 r., przeciętny koszt produkcji energii wiatrowej spadł w porównaniu z I połową br. z 85 dol./MWh do 83 dol./MWh, natomiast fotowoltaiki z wykorzytaniem technologii krystalicznej – ze 129 dol./MWh do 122 dol./MWh.
Tymczasem LCOE dla elektrowni węglowych wzrósł w II połowie br. w Europie – z 82 dol./MWh do 105 dol./MWh. W przypadku elektrowni gazowych średni koszt produkcji energii w przypadku regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) wzrósł ze 103 dol./MWh do 118 dol./MWh.
Szkocja to jeden z europejskich liderów w produkcji energii odnawialnej. W ubiegłym roku udział OZE w szkockim miksie energetycznym sięgnął 57,4 proc., a rok wcześniej wyniósł 49,7 proc. W ubiegłym roku OZE wyprodukowały w Szkocji w sumie 21,67 TWh energii elektrycznej, z czego lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały 13,83 TWh, a morskie elektrownie wiatrowe – 5,78 TWh.
Na koniec I kwartału br. potencjał energetyki odnawialnej w Szkocji wzrósł do 7,88 GW, z czego 5,52 GW przypadło na farmy wiatrowe na lądzie, a 1,55 GW było zasługą morskiej energetyki wiatrowej.