EnergetykaOZEŚrodowisko

Eksperci: Cła USA mogą podnieść koszty lądowej energetyki wiatrowej

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

Najnowszy raport Wood Mackenzie wskazuje, że planowane przez USA cła na import z Kanady, Chin i Meksyku mogą zwiększyć koszty projektów lądowych farm wiatrowych nawet o 7 procent.

Według raportu Wood Mackenzie, proponowane przez administrację USA cła w wysokości 25 procent na import z Kanady i Meksyku oraz dodatkowe 10 procent na towary z Chin mogą spowodować wzrost kosztów projektów lądowych farm wiatrowych o 5-7 procent. Mimo, że zależność amerykańskiego przemysłu wiatrowego od importu spadła do najniższego poziomu od dekady, nadal pozostaje on uzależniony od zagranicznych dostaw komponentów, takich jak łopaty, układy napędowe i systemy elektryczne.

Potencjalne konsekwencje dla rozwoju energetyki wiatrowej

Wzrost kosztów może wpłynąć na tempo rozwoju nowych projektów wiatrowych w USA, zwłaszcza w kontekście dążenia do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym. Wyższe koszty mogą również przełożyć się na opóźnienia w realizacji planowanych inwestycji oraz na wzrost cen energii dla konsumentów.

Przedstawiciele branży energetyki wiatrowej wyrażają obawy dotyczące potencjalnego wpływu ceł na konkurencyjność i rentowność projektów. Trwają dyskusje na temat możliwości złagodzenia skutków finansowych poprzez dywersyfikację łańcuchów dostaw oraz inwestycje w krajową produkcję komponentów.

Planowane cła na import z kluczowych krajów dostarczających komponenty do lądowych farm wiatrowych mogą znacząco wpłynąć na koszty realizacji tych projektów w USA. Branża stoi przed wyzwaniem dostosowania się do nowych warunków rynkowych, co może wymagać strategicznych zmian w łańcuchach dostaw oraz zwiększenia krajowej produkcji.

Hart energy / Mateusz Gibała

Szkocja planuje niemal 10 miliardów funtów wzrostu w sektorze energii morskiej do 2050 roku


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X