Ekspert: Niebawem udrożnią się arktyczne szlaki transportowe

8 czerwca 2016, 15:45 Infrastruktura
Arktyka

– Wiemy, że szczyt klimatyczny z 2014 roku przedstawił syntetyczny raport, który zawierał wiele obserwacji i wskaźników która pokazywały stan globalnego ocieplenia – mówi Aniello Russo z Centrum Badań i Doświadczeń Morskich NATO podczas konferencji  „Forum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO. Wymiar morski”.

-Dane te mają wpływ na rejony Arktyki, gdzie zmiany postępują szybciej niż jeszcze niż 50 lat temu. Jednocześnie obserwujemy podwyższenie się poziomu wód o 20 cm w ciągu 100 lat. Obserwujemy skutki tych zmian w rożnych regionach. Niektóre rejony świata odczuwają zmiany łagodnej, a inne znacznie poważniej – mówi natowski ekspert.

– Drastyczny wzrost temperatury przewidywany jest w Arktyce. W najbliższych 20 latach może wynieść on ok. 4 stopni Celsjusza. Dwa lata z rzędu obserwowaliśmy minimalny poziom utrzymywania się pokrywy lodowej na tych obszarach zimą sygnalizuje Russo.

– Konsekwencje zachodzących zmian to otwarcie kanałów morskich. Ekosystem będzie znacząco zmieniony w wyniku transportu morskiego który będzie mógł się odbywać w tym regionie. Zmiany pokrywy lodowej postępują, a lód który jest w tej pokrywie jest coraz cieńszy. Większość tego lodu jest ma nie więcej niż 1 rok, dlatego też jest bardzo cienka. Za kilka dekad może się okazać, że Ocean Arktyczny pozostanie bez pokrywy lodowej – przypomina eksport.

– Tempo topnienia lodu jest szybsze niż myślimy. Region ataraktyczny jest obszarem, który zmiany klimatyczne co raz bardziej pokazują nowe możliwości gospodarcze, a trendy związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi są trudne do naukowej oceny. Możemy jedynie bazować na dostępnych danych – kończy ekspert goszczący na warszawskiej konferencji.