PB: Spółka ElectroMobility Poland ma 5 mln złotych straty i 50 mln na koncie

18 lipca 2019, 12:45 Alert

Ze złożonego pod koniec czerwca w sądzie raportu finansowego ElectroMobility Poland wynika, że na koniec 2018 r. spółka miała ponad 5 mln zł straty, ale i 50 mln zł gotówki na koncie – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

fot. Pixabay

W 2018 r. EMP miała zerowe przychody, a od 2017 r. starta spółki zwiększyła się z 2,7 mln zł do 5,4 mln zł. Gazeta przypomina, że od 2016 r. do 2018 r. czterech udziałowców spółki (PGE, Enea, Energa i Tauron) wniosło do niej łącznie 70 mln zł. Na koniec ubiegłego roku na kontach EMP było 51,2 mln zł.

Na wynagrodzenia EMP wydała w ubiegłym roku 2,66 mln zł. Wydatki na projekt samochodu elektrycznego wyniosły prawie 12 mln zł, z czego prace na designem kosztowały 4,2 mln zł. Pozostałe środki przeznaczone zostały na opracowanie planu biznesowego oraz technicznego planu wdrożenia. Spółka podaje też w cytowanym przez „Puls Biznesu” raporcie, że „niezbędne będzie wypracowanie kolejnego aneksu do umowy inwestycyjnej”, co może oznaczać plan uzyskania kolejnego dokapitalizowania. Z raportu wynika, że aneks mógłby umożliwić podpisanie umów z zewnętrznymi partnerami finansowymi.

W zakresie kolejnych etapów inwestycji, spółka podaje w raporcie, że w 2019 r. będzie m.in. przygotowywać się do budowy fabryki i budować prototypy samochodu elektrycznego. „Puls Biznesu” przypomina, że z dotychczasowych zapowiedzi zarządu EMP wynika, iż fabryka będzie kosztować 2 mld zł, jej budowa potrwa 2-3 lata.

Puls Biznesu