Elektrociepłownia Bydgoszcz wygasza kotły węglowe i idzie w stronę gazu

29 maja 2023, 12:00 Alert

PGE Energia Ciepła rozpoczyna ostatni etap procesu przestawienia Elektrociepłowni Bydgoszcz na gaz. W drugiej połowie 2023 roku wygasi tamtejsze kotły węglowe.

Elektrociepłownia Bydgoszcz. Źródło: PGE EC
Elektrociepłownia Bydgoszcz. Źródło: PGE EC

PGE Energia Ciepła podaje, że w Elektrociepłowni Bydgoszcz I rusza ostatni etap nowej inwestycji gazowej. Zakład, zlokalizowany na bydgoskich Jachcicach, wygasi kotły węglowe w trzecim kwartale 2023 roku i zastąpi je gazowymi jednostkami wytwórczymi.

Spółka podkreśla, że ta modernizacja wzmocni bezpieczeństwo dostaw ciepła do miasta i wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w regionie. Kotły węglowe mają być wycofane z eksploatacji do końca roku.

– Budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej przy ulicy Żeglarskiej w Bydgoszczy jest ważnym elementem programu inwestycyjnego bydgoskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotłów węglowych w Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Powstanie nowoczesnej inwestycji zasilanej niskoemisyjnym paliwem gazowym zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście – – powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła, Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

PGE zakończyła już montaż czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy oraz trzech ponad 14-metrowych kominów. Domknęła również budowę instalacji pomocniczych, niezbędnych do pracy kotłów K1 i K2. Aktualnie finalizowany jest również montaż instalacji dla kotłów K3 i K4 oraz budowa infrastruktury zewnętrznej, w skład której prócz wymienionych kotłów wchodzić będą m.in. instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej, a także układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu. Na czerwiec zaplanowano rozruch nowej inwestycji, czyli wykonanie prób i sprawdzenie jej poprawnego działania – czytamy w komunikacie.

Wykonawcą inwestycji gazowej jest Energotechnika-Energorozruch. Przekazanie obiektu do eksploatacji nastąpi w trzecim kwartale 2023 roku.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Orlen będzie musiał odpisać 14 mld zł przez cenę maksymalną gazu