Do powstającej elektrociepłowni dotarł kluczowy element, który wpłynie na zmniejszenie emisji

10 kwietnia 2024, 12:00 Alert

Na plac budowy elektrociepłowni gazowej w Bydgoszczy dotarł kocioł wodny o mocy 38 MWt. Inwestycja ma wpłynąć pozytywnie na dostawy ciepła i energii do mieszkańców oraz na jakość powietrza w okolicy.

Transport kotła do powstającej elektrociepłowni w Bydgoszczy. Fotografia: PGE/Agata Kornik

Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała, że 5 kwietnia na plac budowy Elektrociepłowni Bydgoszcz II dostarczono kocioł wodny o mocy 38 MWt. Spółka przekazała, że jest to jeden z ważniejszych elementów inwestycji, który zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców oraz poprawi jakość powietrza w regionie. Według informacji PGE prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i osiągnęło 45 procent zaawansowania prac nad inwestycją i przekroczyły 75 procent zaawansowania prac budowlanych.

Kocioł pokonał drogę ponad 1000 kilometrów podczas której transportowany był drogą rzeczną z Venlo do Rotterdamu, skąd droga morską trafił do Gdańska, by ponownie transportem rzecznym dotrzeć do ujścia Wisły przy moście fordońskim. Ostatni fragment podróży pokonał drogą lądową by trafić na plac budowlany w Bydgoszczy. PGE zwraca uwagę na skalę tego przedsięwzięcia logistycznego z uwagi, że kocioł waży prawie 80 ton, ma długość ponad 10 metrów i szerokość blisko pięciu metrów. Transportowano do Bydgoszczy miał miejsce nocą, by nie zakłócać pracy mieszkańców, a cała trasa wymagała zdobycia szeregu pozwoleń. Wraz z nim na plac budowy przybyła wytwornica pary o mocy 12,5 MW.

Polska Grupa Energetyczna / Marcin Karwowski

WEI: Polityka transportowa większości dużych miast jest nieskuteczna, droga i oparta na nieprawdziwych założeniach