font_preload
PL / EN
Alert PAP 29 stycznia, 2018 godz. 6:45   
REDAKCJA

PB: Orlen i Lotos walczą o kierowców samochodów elektrycznych

Kooperation star Tesla Heck ©ORLEN Deutschland GmbH

Dwie państwowe firmy paliwowe Orlen i Lotos przystąpiły do walki o kierowców elektrycznych samochodów. Pozostali gracze na razie się nie spieszą – pisze poniedziałkowy Puls Biznesu.

Płocki koncern kilka dni temu – choć – bez szczegółów – ogłosił, że przystępuje do budowy sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen deklarował, że chciałby, aby w przyszłym roku kierowcy aut elektrycznych mogli przejechać całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z orlenowskich punktów ładowania. Pierwsza stacja ma być uruchomiona jeszcze w połowie tego roku i stanie przed płocką siedzibą koncernu.

„Koncern nie odpowiedział jednak na pytanie, ile dokładnie takich punktów chciałby uruchomić w tym i kolejnych latach, ani jaka będzie ich docelowa liczba. Decyzja w tej sprawie ma zależeć od wyników rozpoczętego pilotażu” – czytamy w PB. Może się okazać, że lidera rynku przegoni Grupa Lotos, tym bardziej – że jak podkreśla PB – ma już unijne dofinansowanie projektu. Lotos jeszcze w tym roku chce mieć na swoich stacjach 12 punktów ładowania e- aut.

Jak wynika z informacji PB, inne obecne w Polsce koncerny paliwowe Shell i Circle K (dawniej Statoil) na razie nie zamierzają uczestniczyć wyścigu, choć na europejskim rynku uczestniczą w projekcie budowy takich punktów. W zeszłym roku podpisały umowę z firma Ionity, która jest operatorem punktów ładowania samochodów elektrycznych. Umowa IONITY i Shell obejmuje dziesięć krajów, w tym Polskę.

Polska Agencja Prasowa