Postępują prace przy budowie chińskiej elektrowni jądrowej Fuqing

13 grudnia 2018, 13:30 Alert

Osiągnięto dalszy postęp prac przy budowie reaktora III generacji rodzimej konstrukcji Hualong One w bloku nr 6 elektrowni jądrowej Fuqing w Chinach w prowincji Fujian.

Energetyka jądrowa

Przedstawiciel China National Nuclear Corporation (CNNC) zakomunikował, że 10 grudnia zakończono instalację zbiornika ciśnieniowego w bloku nr 6 elektrowni jądrowej Fuqing. Według CNNC budowa bloku weszła w fazę instalacji kluczowych elementów reaktora. Jest to jeden z dwóch bliźniaczych reaktorów typu Hualong One (HPR1000), które są budowane w tej elektrowni. Wylewanie betonu w bloku 5 rozpoczęto 7 maja 2015 r. a w bloku 6 22 grudnia 2015 r. Mają one zostać uruchomione odpowiednio w roku 2019 i 2020.

W reaktorze Hualong One nastąpiły liczne zmiany projektowe w stosunku do wcześniejszej wersji ACP-1000 tego reaktora w celu poprawy bezpieczeństwa i wydłużenia okresu jego pracy. Dotyczyły one również zbiornika reaktora, oznaczały wyższe wymagania konstrukcyjne, materiałowe oraz w zakresie prac spawalniczych i obróbki mechanicznej. Zwiększono jego rozmiary i nastąpił wzrost wagi tego elementu reaktora. Pociągnęło to za sobą również zwiększenie trudności w produkcji i montażu – stwierdził przedstawiciel CNNC.

Zbiornik ciśnieniowy Fuqing-6 został zaprojektowany przez China Nuclear Power Research & Design Institute i został wyprodukowany przez China First Heavy Machinery Company Limited. Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor – HPR1000) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) o mocy 1150 MWe. Powstał on ze scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP1000 koncernu CNNC i ACPR1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport (Pakistan, Argentyna, Europa).

W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR1000. Oprócz dwóch reaktorów koncernu CNNC budowanych w elektrowni jądrowej Fuqing, także koncern CGN buduje dwa takie reaktory w elektrowni jądrowej Fangchenggang-3 i 4 w prowincji Guangxi. Ich konstrukcja rozpoczęła się w roku 2015 i 2016, a pracę komercyjną mają rozpocząć w latach 2019-2020. Dwa reaktory HPR1000 od roku 2015 znajdują się również w budowie w pakistańskiej elektrowni jądrowej Karachi.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie elektrowni jądrowej Bradwell B w Wlk. Brytanii. Projekt UK HPR1000 przechodzi obecnie proces ogólnej oceny (Generic Design Assessment – GDA) przez brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation – ONR) oraz agencję ochrony środowiska (Environment Agency – EA). W listopadzie 2015 roku Chiny podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów tego typu w Argentynie.

World Nuclear News/CIRE.pl