AlertAtomEnergetyka

Historia Żarnowca się nie powtórzy. Pierwszy beton pod atom w 2028 roku

Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej. Fot. Mariusz Marszałkowski

Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej. Fot. Mariusz Marszałkowski

Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej twierdzi, że fiasko budowy elektrowni w Żarnowcu nie powtórzy się w przypadku aktualnego projektu jądrowego na Pomorzu. – Harmonogram jest ambitny. Pierwszy beton ma zostać wylany w 2028 roku – podkreśla Bando podczas tegorocznego Kongresu Energetyki Jądrowej.

– Historia Żarnowca się nie powtórzy. Polski rząd jest zdeterminowany, aby budować nową gałąź polskiego przemysłu. Przemysłu nowoczesnego, który podniesie rangę polskich firm, który przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki w szerokim tego słowa znaczeniu. Chodzi o dostawy stabilnej i wcale nie drogiej energii elektrycznej. To w temacie dużych elektrowni jądrowej, a w jakiejś perspektywie czasowej, w produkcji ciepła i wykorzystania małych reaktorów jądrowych – powiedział Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas II Kongresu Energetyki Jądrowej.

Zdaniem pełnomocnika, kluczową rolę w realizacji projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu odgrywa administracja. – Tu podziękowania do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Głowackiego. To dzięki kierowanej przez niego organizacji elektrownia będzie zbudowana w terminie i bezpieczna – zaznaczył.

– Rząd premiera Tuska jasno powiedział, że miks energetyczny będzie opierał się na OZE. Mówimy o źródłach odnawialnych i atomie, nie atomie i źródłach odnawialnych. 2023 rok to był czas opowieści, a nie realnych działań. Procedowana jest ustawa o dokapitalizowaniu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, mówimy o kwocie 60 mld złotych. Procedowana jest nowelizacja ustawa mówiąca o wprowadzeniu do obiegu prawnego tzw. wczesnych prac budowlanych. Dzięki temu udałoby się uzyskać do dwóch lat przyśpieszenia w harmonogramie – mówił Bando.

– Harmonogram jest ambitny. Pierwszy beton ma zostać wylany w 2028 roku. Do tego czasu ciężar spoczywa na administracji, po 2028 roku termin będzie zależny od wykonawców – Westinghouse i Bechtel.

Minister podkreślił, że budowa pierwszego reaktora ma zostać zakończona w 2035 roku, ale jej zakończenie nie jest równoznaczne z procesem uruchomienia produkcji energii. – Na to potrzeba dodatkowo kilku miesięcy, może nawet roku. Potem co rok mają być oddawane kolejne bloki – dodał.

Mariusz Marszałkowski

Rozpoczyna się dwudniowy Kongres Energetyki Jądrowej


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X