Jest sposób na koniec sporu USA i Korei o atom w Polsce

24 sierpnia 2023, 07:00 Alert

Koreańskie KHNP zainteresowane budową elektrowni jądrowej w Pątnowie może zapłacić opłatę doradczą amerykańskiemu Westinghouse odpowiedzialnemu za atom na Pomorzu, który zarzuca Koreańczykom brak praw do transferu technologii do Polski.

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP
Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Dziennik Korea Economic Daily podaje, że KHNP najprawdopodobniej zwróci się do Westinghouse z prośbą o możliwość opłacenia technicznej opłaty doradczej w ramach ugody. Odnotowuje złożenie przez inicjatorów projektu koreańskiego w Pątnowie ze spółki PGE PAK Energia Jądrowa wniosku o decyzję zasadniczą rządu RP z 17 sierpnia i przypomina, że tylko firmy z taką decyzją mogą liczyć w Polsce na ciąg dalszy projektu.

Spór dotyczy technologii APR1400, która została wypracowana przez koreańskie KHNP we współpracy z amerykańską firmą Combustion Engineering, przejętą potem przez Westinghouse. Ta firma ma budować pierwszą elektrownię jądrowa w Polsce w technologii AP1000 i kiedy w październiku 2022 roku pojawił się plan budowy atomu w Pątnowie zgłosiła pretensje do technologii stosowanej przez Koreańczyków.

KHNP uznaje na łamach BiznesAlert.pl, że ma pełne prawa do swej technologii. Amerykanie przekonują, że jej przekazanie Polsce wymagałoby zgody Departamentu Energii USA na mocy licencji Combustion Engineering. Spór trafił do arbitrażu międzynarodowego, ale wieści Korea Economic Daily sugerują możliwość ugody.

Korea Economic Daily / Wojciech Jakóbik

Połeć/Masionek: Czy spór prawny z Amerykanami zablokuje atom z Korei w Polsce? (ANALIZA)