Amerykanie oferują Czechom atom i liczą na synergię z Polską w Krako

1 grudnia 2022, 17:45 Alert

Amerykańskie firmy Bechtel i Westinghouse zaoferowały Czechom budowę nowego reaktora AP1000 w Dukovanach w nadziei na synergię regionalną z projektem w Polsce dzięki centrum usług wspólnych w Krakowie.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.
Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Wspomniane firmy przedstawiły ofertę budowy jednego bloku w Elektrowni Dukovany z opcją budowy kolejnego tam i dwóch w Elektrowni Temelin. Zapewniają o woli współpracy z czeskim przemysłem oraz liczą na to, że wybór ich do budowy elektrowni jądrowej w Polsce przyniesie synergię regionalną.

– Na początku tego miesiąca polski rząd wybrał reaktor AP1000 do realizacji swojego pierwszego w historii programu energetyki jądrowej, ogłaszając zamiar budowy trzech bloków z możliwością dodania kolejnych trzech w drugiej lokalizacji. Wdrożenie technologii AP1000 w Polsce przyczyni się do zwiększenia synergii regionalnej – przekonują Bechtel i Westinghouse w komunikacie. WEC wybudował Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, które ma służyć realizacji projektów w Polsce oraz całej Europie Środkowo-Wschodniej. Amerykanie chcą budować reaktory także w Rumunii i na Ukrainie.

Polska chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Budowa pierwszego obiektu we współpracy z Bechtel i Westinghouse ma według planu ruszyć w 2026 roku. Trwa przygotowanie modelu finansowego, który według uchwały rządu o wyborze partnera technologicznego ma obniżać ceny energii.

Westinghouse/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska z wieloma romansuje, ale póki co z jednym atom buduje