Porozumienie ma zmniejszyć obawy Litwy względem rosyjskiego atomu na Białorusi

13 maja 2020, 07:00 Alert
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska

Litwa ma podpisać w maju porozumienie z Białorusią o wczesnym powiadomieniu na temat ewentualnego incydentu jądrowego. To sposób na zmniejszenie obaw o bezpieczeństwo jądrowej Elektrowni Ostrowiec powstającej u granic litewskich.

Litewski Państwowy Inspektorat Bezpieczeństwa Energetyki Jądrowej (VATESI) poinformował agencje LETA/BNS, że porozumienie z Białorusinami ma zostać podpisane w maju i trudno uzasadnić tak długie prace nad jego przyjęciem. Wilno apelowało o podpisanie tego dokumentu przez Mińsk jeszcze przed dostawami paliwa jądrowego do Ostrowca, które zostały zrealizowane na początku maja.

Porozumienie zakłada wzajemne informowanie się Białorusi i Litwy o ewentualnych incydentach jądrowych. Ostrowiec znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Wilna. Litwini nie chcą importować energii z tego obiektu i przekonują, że stwarza on zagrożenie dla bezpieczeństwa ich kraju oraz regionu. Z kolei Polacy nie chcą importować energii z Elektrowni Ostrowiec, uznając go za projekt eksportowy Rosji, który może obniżyć rentowność krajowych mocy wytwórczych.

The Baltic Course/Wojciech Jakóbik

Fedorska/Tesławski: Białoruski samochód elektryczny na energię z Ostrowca?