Elektrownia Paks 2 ma pozwolenie na budowę

4 kwietnia 2017, 11:00 Alert
Elektrownia atomowa w Paks
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Węgierska Agencja Energii Atomowej zatwierdziła wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Paks II.

Węgierska Agencja Energii Atomowej (HAEA) zatwierdziła w ubiegły piątek pozwolenie na budowę planowanej elektrowni jądrowej Paks II.

Spółka MVM Paks II, odpowiedzialna za projekt budowy nowych bloków jądrowych na Węgrzech złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w październiku 2016 r. Na początku marca 2017 r. Komisja Europejska zatwierdziła węgierskie plany wsparcia publicznego dla tej inwestycji uznając, że są one zgodne z unijnymi zasadami udzielania pomocy państwa.

Projekt Paks II Węgrzy realizują we współpracy z rosyjskim Rosatomem, z którym podpisały w 2014 roku umowę w tej sprawie. Rosjanie mają dostarczyć dwa reaktory VVER-1200, a także udzielić pożyczki w wysokości 10 mld EUR na sfinansowanie 80 proc. kosztów projektu.

Prace nad budową nowych bloków mają się rozpocząć w przyszłym roku. Obecnie w Paks pracują cztery pracujące reaktory zbudowane przez Rosjan w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, które pokrywają około 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną na Węgrzech. Wyłączenie tych bloków planowane jest na lata 2032-37.

CIRE.PL