Węgierska Elektrownia Paks pracuje z niższą mocą z powodu upałów

8 sierpnia 2018, 16:45 Alert

Moc z jaką pracuje elektrownia jądrowa w Paks na Węgrzech spadła z powodu upałów – poinformował w środę węgierski portal gospodarczy Portfolio.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Moc elektrowni spadła o blisko 40 MW i była na poziomie ok. 1746 MW – napisał portal. Wynika to ze wzrostu temperatury wody w Dunaju, która jest używana do chłodzenia siłowni. To już drugi przypadek tego lata, kiedy wysokie temperatury, dochodzące do 35 stopni C, powodują konieczność obniżenia mocy Paksu, która w ostatnim dniu lipca pracowała z mocą 1820 MW, czyli o 4 proc. więcej niż we wtorek.

Elektrownia zastrzegła na swojej stronie internetowej, że w razie szczególnie wysokiej temperatury wody w Dunaju może dojść do dalszego spadku mocy reaktorów. Zaznaczyła jednak, że nie jest rozważane całkowite zatrzymanie pracy siłowni.Moc maksymalna elektrowni w Paksu wynosi 2000 MW. Siłownia, w której działają cztery reaktory produkcji sowieckiej, rozpoczęła pracę w 1982 r. i zaspokaja obecnie 40-50 proc. zapotrzebowania Węgier na energię elektryczną.

W 2014 r. rząd Węgier zawarł z Rosją umowę na budowę przez koncern Rosatom dwóch nowych bloków w Paksu. Mają one zostać uruchomione w 2026 i 2027 r. i produkować w sumie więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-37. Zgodnie z umową Rosja udzieli Węgrom na budowę nowych reaktorów kredytu w wysokości do 10 mld euro (całkowity koszt inwestycji to 12 mld euro). W środę w całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed upałami I i II stopnia, wydane przez Krajową Służbę Meteorologiczną. W drugiej połowie dnia temperatura ma wynosić 32-36 stopni C.

Polska Agencja Prasowa