Aktualności

Elon Musk rezygnuje ze stanowiska w administracji Trumpa

Elon Musk. Fot. EPA/Samuel Corum/ POOL

Elon Musk. Fot. EPA/Samuel Corum/ POOL

Elon Musk poinformował o odejściu z administracji Donalda Trumpa, gdzie kierował Departamentem Efektywności Rządowej (DOGE). Rezygnacja zbiega się z jego rosnącą frustracją wobec biurokracji i krytyką kluczowego projektu budżetowego prezydenta USA.

Elon Musk, miliarder i właściciel Tesli, SpaceX i platformy X, ogłosił w środę zakończenie pracy w administracji prezydenta Donalda Trumpa. Funkcję specjalnego doradcy oraz szefa Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE) pełnił przez około 130 dni. W tym czasie zapowiadał ograniczenie rządowych wydatków o 2 biliony dolarów, jednak osiągnięcia były znacznie skromniejsze – według strony DOGE cięcia wyniosły 175 mld dolarów, a zatrudnienie w administracji federalnej spadło o 12 proc., co oznacza odejście z pracy 260 tys. urzędników.

Musk ogłosił swoją decyzję w serwisie X, dziękując Trumpowi za współpracę i podkreślając, że misja DOGE będzie kontynuowana: „Będzie się tylko umacniać, stając się fundamentem działania rządu” – napisał.

Jednocześnie rezygnacja Muska nastąpiła dzień po tym, jak skrytykował forsowaną przez Trumpa ustawę budżetową. W wywiadzie dla  CBS Musk wyraził rozczarowanie tym, co prezydent Trump nazwał swoim „wielkim, pięknym projektem ustawy”.

Argumentował, że nie da się pogodzić wielkości z estetyką. Biały Dom zaproponował niedawno cięcia budżetowe o wartości 9,4 mld dolarów, ale Kongresowe Biuro Budżetowe przewiduje, że w ciągu dekady plan Trumpa zwiększy deficyt o 3,8 bln dolarów.

Źródła Reutera podają, że Musk nie skonsultował odejścia z samym Trumpem – decyzję miał podjąć samodzielnie, na szczeblu wyższej kadry kierowniczej. Miliarder, który wcześniej zainwestował blisko 300 mln dolarów w kampanię prezydencką Trumpa i innych Republikanów, od dłuższego czasu deklarował chęć powrotu do zarządzania własnymi firmami.

Działalność polityczna Muska miała negatywny wpływ na notowania Tesli – inwestorzy otwarcie apelowali o jego rezygnację z funkcji rządowej. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych momentów były publiczne spory z doradcą ds. handlu Peterem Navarro, którego Musk nazwał „głupcem” po jego krytyce zniesienia ceł w relacjach USA–UE.

Według deklaracji Muska, jego oficjalna rezygnacja ma nastąpić około 30 maja.

PAP / RP / X / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...
Starlink pociąg

Pełno Starlinków nad Polską. Sprawdź kiedy je oglądać

Najbliższe dni przyniosą niebo pełne ruchomych gwiazd – to satelity z sieci Starlink Elona Muska, które będzie można zobaczyć nad...

Udostępnij:

Facebook X X X