Emilewicz: Państwo zmniejszy ryzyko inwestycji gigantów w innowacje

22 grudnia 2016, 13:15 Energia elektryczna

– Polski rząd stara się „zakopać” politykę silosową na rzecz współpracy międzyresortowej. Program, Clean Energy Hub to efekt rocznej pracy, którzy ma zharmonizować rozwój polskiej gospodarki, tego potencjału, który już mamy. To skuteczny mechanizm wdrożenia w Polsce rewolucji 4.0 – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju podczas konferencji Business Energy Mixer.

Jak podkreśla wiceminister rozwoju, pogram StartInPoland wpisuje się w cele zakładane przez hub czystej energii. – Spółki energetyczne mają mało zdywersyfikowane możliwości rozwoju i zwiększania przewagi rynkowej. Mogą zmierzać w stronę innowacji poprzez własne departamenty. Jednak bardziej rozwojowe jest tworzenie środowiska zbliżania podmiotów dużych z małymi, tak aby wykorzystać już te pomysły które są na rynku, a które oferują mali przedsiębiorcy – mówiła.

Jadwiga Emilewicz / fot. Ministerstwo Energii

W ramach programu StartInPoland ruszył program akceleracji, który wdrażany jest z udziałem Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu. – Wiele firm jest już beneficjantami tego instrumentu. Zgłosiło się 60 podmiotów, które chciały zyskać na tym programie, rozszerzyliśmy budżet i jest już 10 projektów zakładających współpracę dużych firm z małymi. Firmy naftowe i chemiczne na świecie już korzystają z takiego rozwiązania. Przykładem jest np. Saudi Aramco. Duże firmy powinny kooperować z małymi spółkami, kupując od nich technologie poprzez wcześniej zawarte umowy. Dywersyfikacja współpracy i rozwiązań nowych systemów to bezpieczeństwo działalności danych firm. PFR Venture rozpoczyna nabór i program wsparcia dla firm, które poprzez formę działalności w formie funduszy Venture inwestowały w nowe technologie i startupy. Państwo oferuje środki, aby ryzykowne inwestycje były bardziej bezpieczne – zakończyła wiceminister.