AlertŚrodowisko

Nowa encyklika papieska to apel o mądrą politykę surowcową

Nowa encyklika papieska nazywa się Fratelli Tutti, czyli „wszyscy jesteśmy braćmi”. To apel o rozsądne gospodarowanie zasobami planety.

– Istnieją zasady ekonomiczne, które okazały się skuteczne dla rozwoju, chociaż nie w tej samej mierze dla integralnego rozwoju człowieka – pisze w niej Papież Franciszek. Przyznaje, że ubóstwo można definiować na różne sposoby, także z punktu widzenia energetyki. – W innych czasach bowiem, na przykład, brak dostępu do energii elektrycznej nie był uważany za oznakę ubóstwa, ani nie był powodem wielkiego udręczenia. Ubóstwo jest zawsze analizowane i rozumiane w kontekście rzeczywistych możliwości danego momentu historycznego.

Papież apeluje także o ochronę środowiska, mierząc się z krytyką przeciwników ambitnej postawy w tej sprawie. – Często głosy podnoszone w obronie środowiska naturalnego człowieka są uciszane lub wyśmiewane, przedstawiając jako racjonalne to, co jest jedynie interesem partykularnym – pisze głowa Kościoła Katolickiego. – Gdy mówimy o trosce o wspólny dom, jakim jest planeta, odwołujemy się do tego minimum powszechnego sumienia oraz niepokoju o wzajemną troskę, które mogą jeszcze trwać w ludziach.

– Jeśli bowiem ktoś posiada nadmiar wody, a jednak troszczy się o nią, z myślą o ludzkości, to dlatego, że osiągnął poziom moralny, który pozwala mu wyjść poza swoje granice i poza granice grupy, do której należy – ocenia Franciszek.

Pomimo dużych oczekiwań wobec tego dokumentu, nie pojawiają się w nim wzmianki na temat określonych rodzajów energetyki ani polityki klimatycznej. Te wątki zostały podjęte w encyklice Laudato Si, zwanej „ekologiczną”, opisywanej w BiznesAlert.pl.

Fratelli Tutti/Wojciech Jakóbik

Laudato Si po polsku: Węgiel to skarb, którym trzeba zarządzać z troską o środowisko


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X