AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Enea nie zwalnia tempa i cały czas inwestuje w OZE

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

Grupa Enea aktywnie uczestniczy w procesie transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego i realizuje projekty, których celem jest zeroemisyjność. Dzięki ostatnim inwestycjom dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Grupy w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł OZE, gdzie zielona energia głównie pochodzi z wiatru i fotowoltaiki – podaje spółka w komunikacie.

W ostatnich kilku miesiącach aktywa OZE Grupy Enea zostały rozszerzone o trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 48 MW. Są to: zlokalizowana w okolicach Kleczewa (woj. wielkopolskie) PV Genowefa o mocy 35 MW, farma w Tarnowie (woj. dolnośląskie) o mocy 10 MW oraz Tykocinie (woj. podlaskie) o mocy 2 MW. Ponadto rozpoczęto prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I oraz podpisano umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II. Obie instalacje, znajdujące się z pobliżu innych farm należących do Grupy Enea, powiększą moc zainstalowaną Grupy w fotowoltaice o kolejne 16 MW.

Spółka dodaje, że blisko 20 MW w potencjale wytwórczym segmentu OZE w Grupie Enea będzie pochodzić z nowo budowanej Farmy Wiatrowej Bejsce, której projekt nabyła  Enea Nowa Energia. Położona w województwie świętokrzyskim farma rozpocznie pracę w 2025 roku.

– Zgodnie z zapowiedziami dynamicznie zwiększamy nasz potencjał wytwórczy w odnawialnych źródłach energii. Kolejne nasze instalacje są w przygotowaniu, a obecnie w Grupie Enea posiadamy projekty z określonymi warunkami przyłączenia na ok. 525 MW. Z kolei już w 2024 roku planujemy dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę  – mówi Paweł Majewski, prezes Enei.

Spółka podaje, że na koniec 2022 roku było to ponad 151 tysięcy instalacji OZE o łącznej mocy ponad 4,3 GW. W trzech kwartałach 2023 roku spółka przyłączyła ponad 18,2 tysięcy zeroemisyjnych urządzeń o mocy ponad 1,1 GW. Na koniec września 2023 roku do sieci Enei Operator przyłączonych było łącznie prawie 170 tysięcy OZE o łącznej mocy ponad 5,5 GW.

Enea / Jacek Perzyński

Enea zawiązała współpracę z Cobrą, celem jest nowy magazyn energii


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X