AlertEnergetykaOZE

Enea Nowa Energia inwestuje w projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 15,5 MW

fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Enea Nowa Energia poinformowała, że rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych w Krzęcinie, Lubnie i Likowie, a instalacja w Jastrowiu jest już na ukończeniu. Planowana moc farm wyniesie łącznie ok. 15,5 MW. Spółka podaje, że wszystkie instalacje rozpoczną pracę w tym roku.

Enea Nowa Energia wchodząca w skład Grupy Enea, rozpoczęła budowę trzech farm fotowoltaicznych. Największa z nich – Krzęcin – będzie dysponować łączną mocą ok. 6,5 MW i będzie się składać z siedmiu generatorów fotowoltaicznych. Farma fotowoltaiczna Likowo w gminie Płoty (województwo zachodniopomorskie) będzie mieć ok. 1 MW mocy. Z kolei farmy Lubno I i II powstaną w gminie Lubiszyn (województwo lubuskie) i będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów, które zapewnią łącznie 5 MW mocy – czytamy w komunikacie.

– Zaktualizowana Strategia Rozwoju Grupy Enea zakłada realizację szeregu projektów OZE o różnej skali – wszystkie wspierają główny cel, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Z roku na rok konsekwentnie będziemy zwiększać potencjał wytwórczy OZE – zapowiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Jednocześnie w Jastrowiu, miejscowości położonej w województwie wielkopolskim, trwają ostatnie prace przy budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW. Instalacja składać się będzie z 7,5 tys. paneli wykonanych w technologii Si-Mono i jest przykładem dobrej współpracy Enei Nowa Energia z lokalnym samorządem.

Uruchomienie farmy w Jastrowiu jest planowane w pierwszym kwartale tego roku, zaś farm w Krzęcinie, Płotach i Lubiszynie w drugiej połowie 2022 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji w Jastrowiu jest Enea Serwis.

– Nowe projekty inwestycyjne, które realizuje Enea Nowa Energia wpisują się w Strategię Rozwoju Grupy kapitałowej Enea do 2030 roku z perspektywą 2040 roku. Jest to również przykład bardzo dobrej współpracy naszej Grupy z lokalnymi władzami. Patrząc na to, jak przebiegają rozmowy z innymi samorządami, jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości będziemy realizowali wiele projektów, opartych na relacjach biznes-administracja – dodaje Krzysztof Czaban, prezes Enei Nowa Energia.

Enea Nowa Energia realizuje program pn. „Fotowoltaika dla każdej Gminy”, którego celem są inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii, przeprowadzane we współpracy z wiejskimi i miejsko-wiejskimi jednostkami samorządu terytorialnego. Obecnie projekty takie przygotowywane są wraz z dwoma mazowieckimi samorządami – gminą Gózd i powiatem zwoleńskim – podaje spółka.

Enea/Jędrzej Stachura

Węgiel z Bogdanki będzie płynął na Ukrainę dalej, jeśli wojna nie przeszkodzi


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X