Enea inwestuje w OZE. Pozyskała farmę fotowoltaiczną Genowefa

26 września 2023, 12:30 Alert

Grupa Enea zakupiła od PAD Res farmę fotowoltaiczną Genowefa, inwestycja mieści się pod Koninem i dysponuje mocą 35 MW.

Farma fotowoltaiczna w Lubnie. Fot. Grupa Enea
Farma fotowoltaiczna w Lubnie. Fot. Grupa Enea

Enea realizuje strategię konsekwentnego zwiększania mocy OZE, tym razem zakupiła od firmy PAD RES działającą farmę fotowoltaiczną. Obiekt o nazwie Genowefa znajduje się w Wielkopolsce, w okolicach Kleczewa pod Koninem.

Farma w czasie rocznej produkcji może wytworzyć ponad 35.000 MWh zapewniając energię dla około 17 500 gospodarstw domowych. Budowa instalacji rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku a zaczęła swoją działalność w sierpniu bieżącego. Na farmę fotowoltaiczną składa się 65 420 sztuk paneli i zajmuje ona 40 hektarów.

– W ostatnich miesiącach deklarowaliśmy wyraźne przyspieszenie naszych działań związanych ze zwiększaniem mocy zainstalowanej Grupy Enea w odnawialnych źródłach energii. Ostatnie tygodnie i kolejne inwestycje, tak jak kupno Farmy PV Genowefa są potwierdzeniem realizacji naszych zobowiązań i wkładem w transformację sektora energetycznego. Kolejne nasze instalacje są w przygotowaniu, a obecnie, w ramach spółek Grupy posiadamy projekty z określonymi warunkami przyłączenia na ok. 525 MW. Z kolei w 2024 roku planujemy dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę – powiedział Paweł Majewski, prezes Enea.

– Z radością nawiązaliśmy współpracę z Eneą, jedną z największych polskich grup energetycznych i drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Naszą wspólną misją jest aktywny udział w transformacji sektora energetycznego i rozwój odnawialnych źródeł energii. Jako PAD RES, tylko od 2022 roku nabyliśmy 13 projektów o łącznej mocy 450 MW, z których wszystkie posiadają pozytywnie rozpatrzone wnioski o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej. Mamy także aktywne plany inwestycyjne – w tym roku planujemy rozpocząć realizację kolejnych projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 140 MW – dodaje Julian Rudd-Jones, dyrektor PAD RES.

Jest to kolejna inwestycja w OZE jakie Enea poczyniła w ostatnim czasie. Wcześniej zakupiła farmy fotowoltaiczne Tarnów i Tykocin oraz farmę wiatrową Bejsce. Deklaruje również, że to nie koniec inwestycji w OZE.

Enea / Marcin Karwowski