Enea Ciepło rozpoczęła sezon grzewczy 2020/2021. Firma zapewni dostawy ciepła dla ponad 230 tys. mieszkańców stolicy Podlasia oraz pobliskiego Kleosina.
Ciepło z sieci
W tegorocznym sezonie grzewczym Enea Ciepło będzie ogrzewała ponad 3 850 budynków. Spółka podała, że zaliczają się do nich: 2,7 tys. budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych i 240 budynki użyteczności publicznej takie jak szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola. Enea zaopatruje w ciepło również białostockie dworce, stadiony, hospicja, domy kultury, a także obiekty handlowe.
Enea poinformowała, że łączna kubatura ogrzewanych budynków przekroczy 40 550 tys. m sześc. Powierzchnia mieszkalna ogrzewana z sieci to ponad 5 600 tys. metrów kwadratowych, a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacuje się na ponad 2 830 tys. metrów kwadratowych.
Białostocka spółka z Grupy Enea podkreśla, że dostarcza ciepło do około 230 tys. mieszkańców stolicy województwa podlaskiego, tym samym zabezpiecza aż 75 procent potrzeb cieplnych tego miasta. Pozostałe 25 procent potrzeb cieplnych pokrywanych jest z innych źródeł energii, w tym indywidualnych. Enea Ciepło posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym powyżej 90 procent stanowi ciepło z wysokosprawnej kogeneracji i OZE, przy czym udział ciepła z OZE stanowi ok. 45 procent.
Enea zaznaczyła, że w Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej. Pierwszym jest system sieci, w której nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne), w drugim systemie nośnikiem jest para (sieci parowe). Długość sieci wodnej przekracza 290 km, a parowej 14 km. Moc zamówiona na ten sezon przez odbiorców ciepła w wodzie będzie wynosiła powyżej 685 MW, a moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze powyżej 24 MW.
Enea/Jędrzej Stachura