W Ciechanowie ruszył klaster energii, który poprawi bezpieczeństwo energetyczne miasta

23 września 2024, 15:00 Alert

Energa podpisała umowę z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii w sprawie dystrybucji energii. Inicjatywa poprawi bezpieczeństwo energetyczne miasta i zmniejszy koszty energii.

Ciechanowski klaster energii. Źródło: Energa-Operator

Energa Operator poinformowała o podpisaniu umowy z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii dotyczącą świadczenia usług dystrybucji. Jest to pierwszy w Polsce klaster energii działający w oparciu o nowe zasady ustaw o odnawialnych źródłach energii. Jego działanie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta i obniży wydatki na energię elektryczną.

Klaster został stworzony przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów. Wpisano go do rejestru Urzędu Regulacji Energetyki w marcu 2024 roku. Punkty poboru i wprowadzania energii są przyłączone do sieci dystrybucyjnej Energi.

Klaster jest porozumieniem lokalnych podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, magazynowaniem, konsumpcją, sprzedażą i dystrybucją energii. Ideą przyświecającą takim projektom jest stworzenie lokalnej samowystarczalności energetycznej i odpowiedzialnego zarządzania i dystrybucji energii. Według znowelizowanej ustawy o OZE klastry energii mogą uzyskać rabat na dystrybucję energii. W zależności od spełnionych warunków może on sięgnąć 75 procent opłat.

Zgodnie z nowymi przepisami, w klastrze muszą być wykorzystane liczniki zdalnego odczytu i magazyny energii. Musi działać w ramach powiatu, a minimum 30 procent ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Klaster musi zapewniać roczne zapotrzebowanie swoim członkom co najmniej w wysokości 40 procent. Łączna moc OZE nie może wynieść więcej niż 150 MW. W przypadku Ciechanowa energia jest produkowana głównie ze słońca i biomasy. Magazyn energii dysponuje mocą 5,12 kW.

– Podpisanie przez nas dzisiaj umowy z klastrem w Ciechanowie oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jako spółka społecznie odpowiedzialna cieszymy się, że możemy w ten sposób wspierać społeczności lokalne i przyczyniać się do zielonych zmian na rynku energii. Rozwój jego nowych uczestników takich, jak klastry i spółdzielnie energetyczne czy prosumenci wirtualni są istotnym ogniwem transformacji energetycznej Polski. Nie byłoby to możliwe m.in. bez liczników zdalnego odczytu, które w przypadku Energa-Operator posiada już 82 procent odbiorców, w tym także punkty poboru energii na terenie ciechanowskiego klastra – podkreśla Karolina Lipińska, wiceprezes Energa-Operator.

– Dzięki realizacji wartych prawie 80 milionów złotych inwestycji w system energetyczny odchodzimy od wykorzystania węgla w produkcji ciepła, mamy zapewnione: niezawodność dostaw i dywersyfikację źródeł energii. Do tego zaczęliśmy produkcję energii elektrycznej. Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa weszło zatem na zupełnie nowy poziom. Teraz wdrażamy kolejne rozwiązania, które przyczynią się do optymalizacji kosztów, jakie ponosi budżet miasta i nasi partnerzy – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Energa / Marcin Karwowski

Energetyka wykazała się determinacją i sprawnością wobec żywiołu