Będzie przetarg na szosę łączącą atom na Pomorzu z regionem

24 maja 2024, 08:45 Alert

– Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Gdańsk kontynuuje prace przy przygotowaniu kluczowych inwestycji drogowych w województwie pomorskim. Biura projektowe intensywnie pracują nad niezbędną dokumentacją, a na etapie przygotowania znajdują się między innymi cztery inwestycje z programu budowy 100 obwodnic, rozbudowa trzech odcinków drogi krajowej nr 22 oraz dwa odcinki nowych dróg do elektrowni jądrowej w Choczewie oraz „Drogi Czerwonej” w Gdyni – informuje portal Choczewo24.

Jak podaje Choczewo24, obecnie trwają prace przy dokumentacji projektowej drogi prowadzącej z węzła Łęczyce na przyszłej S6 w kierunku planowanej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Inwestycja realizowana jest we współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. GDDKiA – Oddział Gdańsk jest już po pierwszej części posiedzenia ZOPI/KOPI dla budowy drogi krajowej na odcinku Lubiatowo – S6, podzielonej na dwa zadania (Lubiatowo – droga wojewódzka nr 213 i droga wojewódzka nr 213 – S6).

Planowana trasa będzie jednojezdniowa, o parametrach klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), zgodnie z obowiązującymi normami dla nowych dróg krajowych, które nie są drogami szybkiego ruchu. Jak informuje Choczewo24, w III kwartale 2024 roku GDDKiA – Oddział Gdańsk planuje ogłosić przetarg na roboty w formule „projektuj i buduj”.

Polska realizuje program budowy elektrowni jądrowych jako element transformacji energetycznej i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Plan zakłada budowę kilku reaktorów jądrowych, mających na celu zapewnienie stabilnych źródeł energii. Pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w miejscowości Lubiatowo-Kopalino, w gminie Choczewo, w województwie pomorskim. Projekt jest realizowany przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), która odpowiada za przygotowanie i realizację inwestycji. Elektrownia ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju i wspierać cele klimatyczne.

Choczewo24 / Mateusz Gibała

Rząd planuje zniesienie poboru opłat za autostrady od stycznia 2024 roku