AlertCiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

Minister klimatu sprawdzi decyzję NFOŚiGW w sprawie pomp ciepła

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska Fot. Jacek Perzyński

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska Fot. Jacek Perzyński

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że w poniedziałek zbada szczegóły decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotyczącej przedłużenia czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości. Minister podkreśliła, że nie ma miejsca na żadne wątpliwości w tej sprawie, a bezpieczeństwo obywateli jest kluczowe.

NFOŚiGW ogłosił, że producenci i importerzy pomp ciepła otrzymują więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie “Czyste Powietrze”. Badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości muszą być dostarczone do 31 grudnia 2024 r., aby zagwarantować obecność tych urządzeń na liście ZUM programu.

Nowe zasady w programie “Czyste Powietrze”, obowiązujące od 22 kwietnia 2024 r., nakładają wymogi dotyczące pomp ciepła, które mogą kwalifikować się do dofinansowania. Od 14 czerwca br. dotacje będą przyznawane tylko dla urządzeń znajdujących się na liście ZUM. NFOŚiGW podkreślił, że wiele pomp ciepła może nie zdążyć uzyskać certyfikatów przed końcem okresu przejściowego, co może zależeć od kwestii proceduralnych i organizacyjnych.

W związku z trudnościami branży w realizacji wymaganych badań i dostarczaniu raportów, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z NFOŚiGW zdecydowały o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła posiadających europejskie znaki jakości: EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT. Jednak rejestracja pomp ciepła na liście ZUM będzie możliwa wyłącznie dla wniosków składanych po 14 czerwca 2024 r. Wnioski, które nie spełnią wymagań programu, będą odrzucane.

Program “Czyste Powietrze” stanowi największy program antysmogowy w Polsce. Obejmuje on m.in. dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Wotum nieufności wobec minister klimatu przepadło w Sejmie


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X