Ważne zmiany w Programie Czyste Powietrze. Nowe zasady od 14 czerwca 2024 roku

24 maja 2024, 15:00 Alert

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło istotne zmiany w Programie Czyste Powietrze, które wejdą w życie od 14 czerwca 2024 roku. Celem tych zmian jest zapewnienie najwyższej jakości urządzeń stosowanych w ramach programu oraz maksymalizacja korzyści dla jego beneficjentów.

Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańsk. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańsk. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Od 14 czerwca 2024 roku wszyscy korzystający z programu będą musieli wybierać pompy ciepła jedynie z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Lista ta zawiera urządzenia o potwierdzonej jakości, które spełniają wszystkie wymagane parametry zgodnie z kartą produktu i etykietą energetyczną.

– Program Czyste Powietrze oferuje Polakom bezzwrotne dotacje na termomodernizację, nowe źródła ciepła oraz audyt energetyczny, sięgające nawet 136,2 tys. zł. Celem programu jest poprawa jakości powietrza i życia w Polsce. Aby to osiągnąć, konieczne jest zapewnienie wysokich standardów jakości dotowanych urządzeń – czytamy w dokumencie ministerstwa klimatu i środowiska.

Dzięki nowym przepisom, beneficjenci będą mogli świadomie wybierać pompy ciepła odpowiednie dla swoich budynków, mając pewność, że ich parametry są zgodne z deklaracjami producentów. Urządzenia na liście ZUM to sprzęt o sprawdzonej i potwierdzonej jakości. Producenci pomp ciepła będą musieli dostarczyć raporty z badań według norm EN 14511, EN 14825 oraz EN 12102. Raporty te muszą być wykonane w akredytowanych laboratorium zlokalizowanych w krajach EU lub EFTA i potwierdzać wszystkie parametry umieszczone na karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Jak zgłosić pompę ciepła na listę ZUM?

Rejestracja na liście ZUM jest bezpłatna. Producenci muszą wypełnić online formularz i załączyć wymagane dokumenty, w tym raporty z badań. Dokumenty muszą być w języku polskim, z wyjątkiem raportów z badań, które mogą być w języku obcym, pod warunkiem dołączenia przysięgłego tłumaczenia kluczowych fragmentów. Pompy ciepła posiadające znak jakości HP KEYMARK, EHPA Q lub EUROVENT będą mogły być zgłaszane na listę ZUM. Po weryfikacji dokumentów przez ekspertów, urządzenia te zostaną czasowo wpisane na listę do 31 grudnia 2024 roku. Jeżeli do końca roku nie zostaną dostarczone wymagane raporty z badań, pompy zostaną usunięte z listy.

Audyt energetyczny w ramach programu

Program Czyste Powietrze obejmuje dofinansowanie do audytu energetycznego, pokrywając do 100% kosztów, do kwoty 1,2 tys. zł. Audyt energetyczny jest kluczowy dla uniknięcia wysokich rachunków za ogrzewanie i powinien być wykonany przed instalacją nowych źródeł ciepła, aby określić realne zapotrzebowanie na ciepło oraz możliwości termomodernizacji budynku. Zmiany w Programie Czyste Powietrze mają na celu zapewnienie, że Polacy korzystający z dotacji wybierają urządzenia najwyższej jakości, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz życia w Polsce.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Mateusz Gibała

Hennig-Kloska: Największym zagrożeniem dla Rosji jest polityka klimatyczna Europy