Litwa proponuje demontaż zamkniętych elektrociepłowni i przekazanie części Ukrainie

8 kwietnia 2024, 15:00 Alert

Litewskie ministerstwo energetyki zaoferowało, że udostępni zamknięte elektrownie cieplne w kraju w celu pozyskania części zamiennych i przekazania ich na rzecz ukraińskiego systemu energetycznego – poinformował w poniedziałek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

– Rozmawiałem z ministrem energetyki Litwy. (Strona litewska – przyp. red.) zaproponowała, że wykorzysta swoje elektrownie cieplne, które są zamknięte. (…) możemy je zdemontować i uzyskać potrzebne nam części zamienne – powiedział Hałuszczenko podczas ogólnoukraińskiego informacyjnego telemaratonu „Zjednoczone wiadomości”.

Ostatnie rosyjskie ataki zniszczyły moce produkcyjne ukraińskich elektrowni cieplnych. Jak zaznacza amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) Rosja rozszerzyła ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej o nowe cele, w tym elektrownie wodne i zapory; oznacza to eskalację ataków na infrastrukturę.

Ukraina dąży do wzmocnienia swojej obrony powietrznej, aby chronić obiekty energetyczne przed rosyjskimi atakami i zapobiec przerwom w dostawach prądu latem, kiedy zużycie energii elektrycznej zbliża się do zimowego szczytu.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Rosja zmienia taktykę i prowadzi wojnę na wyniszczenie energetyki Ukrainy