AtomEnergetyka

Wrochna: W przyszłym roku chcemy podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej

Wojciech Wrochna. Fot. Kochański i Partnerzy.

Wojciech Wrochna. Fot. Kochański i Partnerzy.

Rząd planuje podjęcie decyzji o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej w 2026 roku – poinformował wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna podczas wizyty w Koninie. Miasto to jest jedną z dwóch preferowanych lokalizacji wskazanych w aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), która ma zostać opublikowana w najbliższych dniach.

Wiceminister Wrochna, pełniący także funkcję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, spotkał się z władzami miasta i przedstawicielami sektora energetycznego. Podczas wizyty odwiedził elektrownie należące do ZE PAK oraz zapoznał się z wynikami wstępnych badań dotyczących budowy elektrowni jądrowej w regionie.

– Przedstawione analizy wykazały, że lokalizacja w Koninie spełnia wszystkie podstawowe wymagania i nie wyklucza budowy elektrowni jądrowej – powiedział Wrochna. Wskazał również, że korzystne warunki geologiczne, hydrologiczne i sejsmologiczne czynią Konin poważnym kandydatem do realizacji inwestycji.

Cztery możliwe lokalizacje

Zaktualizowany PPEJ ma zawierać cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe. Wiceminister zaznaczył, że rząd chce uniknąć konieczności przeprowadzania ponownych ocen oddziaływania na środowisko, dlatego wszystkie wskazane miejsca były już wcześniej brane pod uwagę.

Podkreślił jednak, że umieszczenie Konina w PPEJ nie przesądza jeszcze o ostatecznej decyzji. W porównaniu z Bełchatowem, który również jest brany pod uwagę, Konin spełnia część kluczowych kryteriów, ale potrzebna jest dalsza analiza.

Aktualizacja PPEJ ma stanowić punkt wyjścia do rozmów z potencjalnymi inwestorami i dostawcami technologii jądrowych. „Chcemy, aby dostawca technologii miał wpływ na wybór lokalizacji, aby optymalnie dostosować ją do planowanej technologii” – wyjaśnił Wrochna. Wiceminister zapowiedział również, że druga elektrownia jądrowa nie będzie finansowana wyłącznie ze środków państwowych. „Rozważamy różne modele, w tym udział partnerów prywatnych oraz potencjalnych odbiorców energii” – powiedział. Wskazał także, że wcześniejsze porozumienia pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP stanowią „dobry punkt startu” dla dalszych negocjacji.

Obecny stan realizacji PPEJ

W 2023 roku PGE i ZE PAK utworzyły spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, planując budowę elektrowni jądrowej o mocy 2800 MW we współpracy z KHNP. W styczniu 2025 roku obie firmy podpisały niewiążące porozumienie, które daje PGE czas do czerwca 2025 roku na negocjacje w sprawie przejęcia udziałów w spółce.

Zgodnie z PPEJ z 2020 roku, w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwsza z nich, realizowana we współpracy z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, ma zostać zlokalizowana w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.

PAP / Biznes Alert

Pomysł na atom z Koreą wygaśnie za kilka miesięcy. PGE nie wie, czy zabierze ją do Bełchatowa


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X