Rząd planuje podjęcie decyzji o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej w 2026 roku – poinformował wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna podczas wizyty w Koninie. Miasto to jest jedną z dwóch preferowanych lokalizacji wskazanych w aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), która ma zostać opublikowana w najbliższych dniach.
Wiceminister Wrochna, pełniący także funkcję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, spotkał się z władzami miasta i przedstawicielami sektora energetycznego. Podczas wizyty odwiedził elektrownie należące do ZE PAK oraz zapoznał się z wynikami wstępnych badań dotyczących budowy elektrowni jądrowej w regionie.
– Przedstawione analizy wykazały, że lokalizacja w Koninie spełnia wszystkie podstawowe wymagania i nie wyklucza budowy elektrowni jądrowej – powiedział Wrochna. Wskazał również, że korzystne warunki geologiczne, hydrologiczne i sejsmologiczne czynią Konin poważnym kandydatem do realizacji inwestycji.
Cztery możliwe lokalizacje
Zaktualizowany PPEJ ma zawierać cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe. Wiceminister zaznaczył, że rząd chce uniknąć konieczności przeprowadzania ponownych ocen oddziaływania na środowisko, dlatego wszystkie wskazane miejsca były już wcześniej brane pod uwagę.
Podkreślił jednak, że umieszczenie Konina w PPEJ nie przesądza jeszcze o ostatecznej decyzji. W porównaniu z Bełchatowem, który również jest brany pod uwagę, Konin spełnia część kluczowych kryteriów, ale potrzebna jest dalsza analiza.
Aktualizacja PPEJ ma stanowić punkt wyjścia do rozmów z potencjalnymi inwestorami i dostawcami technologii jądrowych. „Chcemy, aby dostawca technologii miał wpływ na wybór lokalizacji, aby optymalnie dostosować ją do planowanej technologii” – wyjaśnił Wrochna. Wiceminister zapowiedział również, że druga elektrownia jądrowa nie będzie finansowana wyłącznie ze środków państwowych. „Rozważamy różne modele, w tym udział partnerów prywatnych oraz potencjalnych odbiorców energii” – powiedział. Wskazał także, że wcześniejsze porozumienia pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP stanowią „dobry punkt startu” dla dalszych negocjacji.
Obecny stan realizacji PPEJ
W 2023 roku PGE i ZE PAK utworzyły spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, planując budowę elektrowni jądrowej o mocy 2800 MW we współpracy z KHNP. W styczniu 2025 roku obie firmy podpisały niewiążące porozumienie, które daje PGE czas do czerwca 2025 roku na negocjacje w sprawie przejęcia udziałów w spółce.
Zgodnie z PPEJ z 2020 roku, w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwsza z nich, realizowana we współpracy z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, ma zostać zlokalizowana w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.
PAP / Biznes Alert
Pomysł na atom z Koreą wygaśnie za kilka miesięcy. PGE nie wie, czy zabierze ją do Bełchatowa