PTEZ: Ciepłownictwo potrzebuje Power to Heat w drodze ku neutralności klimatycznej (RELACJA)

20 czerwca 2024, 13:00 Ciepłownictwo

– Ciepłownictwo systemowe stoi przed ogromnym wyzwaniem w związku z dochodzeniem do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Technologia Power to Heat to jedna z tych, które są możliwe do zastosowania w drodze ku dekarbonizacji – podnoszą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) podczas konferencji w Brukseli.

Fot: BiznesAlert.pl

•⁠ ⁠Ciepłownictwo systemowe stoi przed ogromnym wyzwaniem w związku z dochodzeniem do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Technologia Power to Heat to jedna z tych, które są możliwe do zastosowania w drodze ku dekarbonizacji. Tutaj mam na myśli zarówno wielkoskalowe pompy ciepła, jak i kotły elektrodowe. Pomijając szereg wyzwań natury technicznej i przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego oraz zaplanowania dekarbonizacji poszczególnych systemów ciepłowniczych, bardzo ważne są kwestie regulacyjne – mówi Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ.

•⁠ ⁠Jako PGE Energia Ciepła po raz pierwszy w Polsce zastosowaliśmy kotły elektrodowe na Wybrzeżu w Gdańsku. Cały 2023 rok pracujemy z tymi urządzeniami. Póki co widzimy jak istotne są z punktu widzenia sieci ciepłowniczej – mówi Mariusz Michałek, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

•⁠ ⁠Są to kotły, które śmiało możemy wykorzystać jako rezerwowo-szczytowe i korzystać z taniej zielonej energii. Możemy też odwracać pozycję i dostarczać ekologiczne ciepło. Chcemy żeby nasze postulaty zostały wysłuchane – podkreśla prezes Michałek.

•⁠ ⁠Widać duże pole do uproszczeń w procedurach administracyjnych, utworzenia dedykowanych programów inwestycyjnych wspierających pompy ciepła. Trudniejsza sytuacja jest w przypadku kotłów elektrodowych, które są absolutnie niezbędne, żeby zdekarbonizować polski sektor ciepłownictwa. Wciąż rozstrzyga się kwestia możliwości zakwalifikowania ciepła z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, które do takiego kotła elektrodowego jest dostarczane z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jako pochodzące z OZE – tłumaczy Dorota Jeziorowska.

Redakcja BiznesAlert.pl przygotowała materiał z debaty o technologii Power to Heat, która odbyła się 15 maja 2024 roku w Brukseli.

Zapraszamy do obejrzenia materiału:

Opracował Jędrzej Stachura