Tauron: Latem zasilanie klimatyzacji może być zasilana w całości energią słoneczną

18 czerwca 2024, 10:24 Alert

Latem nawet 100 procent energii potrzebnej do zasilania klimatyzacji może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Prosumenci, którzy maksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie wytworzonej energii elektrycznej, mogą osiągnąć znaczące oszczędności. Specjaliści Taurona zaznaczają, że sama klimatyzacja może zwiększyć poziom autokonsumpcji o 10 procent rocznie.
– Wykorzystanie klimatyzatorów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji. Optymalizacja opłacalności instalacji fotowoltaicznych zakłada wykorzystanie co najmniej 40 procent wytworzonej energii na własne potrzeby. Sama klimatyzacja może zwiększyć poziom autokonsumpcji nawet o 10 procent rocznie – mówi Rafał Kocoł, ekspert ds. fotowoltaiki w Tauron Sprzedaż.

Źródło: Tauron

Gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy 3,5 kW, używanego przez cztery godziny dziennie przez trzy gorące miesiące, zużyje 300 kWh energii. Przy założeniu, że roczna produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej wynosi 3000 kWh, korzystanie z klimatyzacji w godzinach największego nasłonecznienia pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji o około 10 procent. Nawet 100 procent energii potrzebnej do zasilania klimatyzatora może pochodzić bezpośrednio ze słońca, jeśli urządzenie będzie odpowiednio sterowane, dostosowując pracę do warunków atmosferycznych.

Efektywność domowej instalacji fotowoltaicznej można zwiększyć dzięki magazynom energii, które pozwalają na korzystanie z wyprodukowanej energii także w nocy. Takie rozwiązanie dodatkowo podnosi poziom autokonsumpcji. Eksperci zaznaczają, że nowoczesne klimatyzatory to nie tylko urządzenia chłodzące na lato, ale także rewersyjne pompy ciepła, które mogą ogrzewać pomieszczenia. Dzięki temu, w okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień, można dogrzewać pomieszczenia, co zwiększa komfort termiczny użytkowników.

Tauron / Mateusz Gibała

Tauron zaoferuje w tym roku więcej zielonej energii, niż w ubiegłym