Tauron czeka na wydzielenie aktywów węglowych. Zamknie dwusetki w 2025 roku

18 kwietnia 2024, 10:30 Alert

Prezes Taurona Grzegorz Lot wyjawił plany grupy dotyczące OZE i odejścia od paliw kopalnych. – ⁠Przygotowujemy się do zamykania bloków węglowych, tzw. dwusetek. Mamy plan, aby zakończyć ten proces w 2025 roku – poinformował.

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura
Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

⁠– ⁠Przygotowujemy się intensywnie do zmian. Będziemy chcieli wydzielić aktywa węglowe poza Grupę. Chcemy rozwijać sieć, która musi być elastyczna i bezpieczna. Ona musi dać możliwość przyłączenia klienta i OZE. Wiemy, że w przyszłości sto procent naszych klientów będzie chciało zielonej energii – mówił Grzegorz Lot podczas 39. edycji konferencji energetycznej EuroPOWER & 9. edycji OZE POWER w Warszawie.

Prezes Taurona dodał również informację na temat terminu zamknięcia bloków węglowych przez grupę. – ⁠Przygotowujemy się do zamykania bloków węglowych, tzw. dwusetek. Mamy plan, aby zakończyć ten proces w 2025 roku – dodał prezes Taurona.

– Zgodnie z sytuacją formalno-prawną rozpoczyna się proces zamykania bloków 200 MW. Teoretycznie, jeśli nie uzyskamy odpowiedniego finansowania na nie, w styczniu 2026 większość z nich nie będzie już pracować. Wszystkie zmiany, które robimy, chcemy przeprowadzać w zgodzie ze społeczeństwem, dlatego na razie nie ma mowy o zwolnieniu osób pracujących przy tych jednostkach – podkreślił Grzegorz Lot podczas piątkowej konferencji wynikowej Grupy Tauron. – To okres przejściowy budowy nowego modelu opartego na OZE. Do pewnego momentu takie jednostki będą potrzebne więc na razie nie możemy mówić zerojedynkowo – dodał.

W przeszłości Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeprowadziło program Bloki 200+, który pozwolił ustalić, że można przedłużyć czas pracy starych jednostek węglowych małej mocy w celu zapewnienia Polsce stabilnych dostaw energii w obliczu ryzyka powstania luki wytwórczej. W ostatnich latach Tauron modernizował bloki 200 MW. Już wiadomo, że zostaną one wyłączone w 2025 roku.

Mateusz Gibała / Jędrzej Stachura

Aktualizacja: 19 kwietnia 2024 roku, godz. 13:15 – Wypowiedź prezesa Grupy Tauron podczas konferencji wynikowej

Tauron sadzi drzewa, aby zwalczać emisje gazów cieplarnianych