AktualnościBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektryczna

Statek “floty cieni” widziany w pobliżu kabla energetycznego. Interweniowało wojsko

Tankowiec Eagle-S, należący do rosyjskiej floty cieni, który został zatrzymany przez Finlandię. Rosja prowadzi operacje hybrydowe m.in. uszkadzając podwodną infrastrukturę i zagłuszając sygnał GPS. Źródło: PAP/EPA

Rosyjski statek “floty cieni” wykonywał podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją – poinformował premier Donald Tusk. Doszło do interwencji polskiego wojska.

Premier Donald Tusk poinformował o incydencie na Morzu Bałtyckim. Statek należący do rosyjskiej „floty cieni”, grupy objętej sankcjami, wykonywał podejrzane manewry w pobliżu podmorskiego kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją.

Tusk ujawnił na platformie X, że po interwencji polskiej armii jednostka odpłynęła do portu w obwodzie królewieckim. Kabel energetyczny, o którym mowa, to połączenie SwePol Link, umożliwiające wymianę energii między Polską a Szwecją. Incydent ten nie jest odosobniony – w ostatnich miesiącach na Bałtyku odnotowano kilka przypadków uszkodzeń kabli, co budzi podejrzenia o celowe działania sabotażowe ze strony Rosji.

Rosyjska „flota cieni” to grupa statków wykorzystywanych do omijania sankcji na handel ropą i gazem, ale coraz częściej wiąże się ją z działaniami hybrydowymi. W grudniu 2024 roku fińska policja przejęła tankowiec Eagle S, podejrzany o uszkodzenie kabla energetycznego między Finlandią a Estonią.

Premier Tusk zapowiedział, że w czwartek 22 maja odbędzie się spotkanie kryzysowe z jego udziałem, aby omówić sytuację.

– Połączenie Polska – Szwecja działa prawidłowo i jest wykorzystywane do wymiany energii elektrycznej. PSE współpracują ze służbami i instytucjami państwowymi przy zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury – czytamy we wpisie na X, Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

“Bałtyk miejscem ataków sabotażu”

O zdarzeniu na Morzu Bałtyckim mówił na konferencji minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Od wielu miesięcy Bałtyk stał się miejscem ataków sabotażu, dywersji, “floty cieni”, niszczenia kabli na dnie Bałtyku, naruszania przestrzeni powietrznej. Polska jest bardzo wrażliwa na tym punkcie – mówił.

Jak wyjaśnił, do incydentu doszło we wtorek.

– Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której po zgłoszeniu, po rozpoznaniu zaobserwowaliśmy statek, tankowiec, który od niedawna znalazł się na liście statków z “floty cieni”. Wykonuje podejrzane manewry, nie na polskich wodach terytorialnych, ale nad kablami energetycznymi należącymi do PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne – przyp. red.) – przekazał.

– Od razu dowódca operacyjny polecił wykonanie określonych procedur, lot patrolowy, odstraszenie, które było odstraszeniem skutecznym, nastąpiło skuteczne odstraszenie – dodał.

PAP / TVN24 / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Donald Trump. Fot.: PAP / EPA / Aaron Schwartz

Ropa drożeje, giełda rośnie. Jak rynki reagują na umowę USA–UE

Rynki surowcowe i finansowe pozytywnie zareagowały na ogłoszone w niedzielę porozumienie handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Wzrost cen...
Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...

Udostępnij:

Facebook X X X