Gaz-System coraz bliżej ukończenia budowy gazociągu Kędzierzyn Koźle – Racibórz

31 maja 2024, 12:30 Alert

Na budowie gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz zakończono przewiert HDD o długości 980 metrów pod rzeką Odrą. To ważny krok w realizacji tego ambitnego projektu.

Gazociąg Gustorzyn-Wronów fot. Gaz-System

Prace na trasie gazociągu są prowadzone równolegle w różnych miejscach. Trwają prace przy przekroczeniach bezwykopowych oraz przygotowania do budowy zespołów zaporowo-upustowych i połączenia z tłocznią w Kędzierzynie. Inwestycja jest częścią programu CoalToGas, który ma na celu zapewnienie niezbędnej infrastruktury gazowej do transformacji energetycznej w regionie Śląska i Opolszczyzny. Dzięki temu programowi możliwa będzie zmiana źródła energii z węgla na gaz, co przyczyni się do redukcji emisji CO2.

Etap projektowania inwestycji został zakończony, a uzyskano komplet decyzji o pozwoleniu na budowę. Umowa z wykonawcą robót budowlanych została zawarta 8 stycznia 2024 roku. Przygotowanie pasa montażowo-budowlanego na terenie lasów w Nadleśnictwie Kędzierzyn zostało zakończone.

Trasa gazociągu będzie przebiegać przez teren dwóch województw:

  • Opolskiego, w gminach Kędzierzyn-Koźle, Cisek i Bierawa
  • Śląskiego, w gminach Rudnik, Pietrowice Wielkie i Racibórz.

W Raciborzu gazociąg zostanie połączony z gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, stanowiącym etap I gazociągu Racibórz – Oświęcim.

Gaz-System / Mateusz Gibała

Jakóbik: Wodór może być polskim kluczem zielonego Trójkąta Weimarskiego