Wobec rosnących kosztów energii i niepewności dostaw, polski przemysł coraz chętniej sięga po LPG. To paliwo może stać się kluczem do energetycznej stabilizacji – szczególnie dla zakładów działających poza siecią gazu ziemnego.
Polski przemysł stoi przed wyzwaniem zapewnienia stabilności energetycznej przy obecnie zmieniających się warunkach rynkowych. Jednym z rozwiązań staje się większe wykorzystanie paliwa LPG, które charakteryzuje się elastycznością dostaw i przewidywalnością cenową. LPG jest szczególnie istotne dla zakładów produkcyjnych poza zasięgiem sieci gazu ziemnego, takich jak przemysł drzewno-meblarski, spożywczy, farmaceutyczny, chemiczny, motoryzacyjny czy budownictwo.
W Polsce zużycie LPG w przemyśle wzrosło od 2010 do 2024 roku z 135 tysięcy ton do 210 tysięcy ton, co stanowi ponad 50-procentowy przyrost. Choć autogaz nadal dominuje w łącznej konsumpcji LPG w Polsce, udział sektora przemysłowego w tej strukturze systematycznie rośnie i stanowi dziś niemal 8 procent całości. W Unii Europejskiej około 30 branż przemysłowych korzysta z LPG jako źródła energii.
LPG to paliwo przejściowe
LPG jest paliwem przejściowym w transformacji energetycznej, wspierającym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę jakości powietrza. Jest to również paliwo atrakcyjne cenowo, wykorzystywane w transporcie i produkcji. Dlatego bezpieczeństwo energetyczne kraju zależy od tego, czy Polska uzyska niezależność dostaw dzięki własnemu terminalowi morskiemu, do którego gaz LPG mogłyby dostarczać duże statki, choćby z USA. Obecnie brakuje takiej infrastruktury, a poprawy wymaga także infrastruktura kolejowa i magazynowa, czyli logistyka dostaw i magazynowania LPG.
– W obliczu presji na utrzymanie efektywności energetycznej, konkurencyjności zakładów i ochronę miejsc pracy, pełne odejście od tego surowca pozostaje dziś technicznie i ekonomicznie niewykonalne. Gaz płynny, niezależnie od dalszej rozbudowy sieci gazu ziemnego czy rosnącego udziału OZE, wciąż odgrywa istotną rolę w zapewnieniu ciągłości produkcji, zwłaszcza w lokalizacjach pozbawionych sieci przesyłowych – uważa Donatella Squellerio, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży w Gaspolu, która weźmie udział w dyskusji poświęconej roli LPG w przemyśle podczas Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego w Katowicach 21 maja 2025 roku. W tym panelu swoimi doświadczeniami z praktycznego wykorzystania bio LPG – odnawialnego zamiennika tradycyjnego LPG podzieli się Eugeniusz Zapolnik – prezes firmy Nord-Ost, firmy, będącej producentem i dostawcą opakowań dla wiodących marek europejskich.
Zwiększenie wykorzystania LPG w polskim przemyśle może przyczynić się do zapewnienia stabilności energetycznej i elastyczności dostaw, co jest kluczowe w obliczu zmieniających się warunków rynkowych. Warto inwestować w rozwój infrastruktury i logistyki LPG, aby sprostać rosnącym potrzebom przemysłu i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Gaspol / Good one PR / Mateusz Gibała