EnergetykaGaz.

Orlen i Naftogaz zacieśniają współpracę. Nowe projekty naftowo-gazowe na Ukrainie

Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu i Sergij Koretski, prezes Naftogazu podczas podpisania porozumienia o zacieśnieniu współpracy. Fot.: Naftogaz

Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały memorandum o współpracy, które otwiera drogę do wspólnych projektów wydobywczych, modernizacji infrastruktury i dostaw paliw.

Podczas konferencji Newfolk Oil&Gas we Lwowie, Orlen i Grupa Naftogaz podpisały memorandum, które rozszerza ich strategiczną współpracę w sektorze naftowo-gazowym. Dokument, podpisany przez prezesa Orlen Ireneusza Fąfarę i szefa Naftogazu Sergii Koretskyiego, obejmuje projekty wydobywcze (upstream), rozwój segmentu downstream, modernizację infrastruktury zniszczonej przez wojnę oraz współpracę w zakresie biopaliw i relacji transgranicznych. To drugi etap współpracy po wcześniejszych kontraktach na dostawy 300 milionów m³ LNG do Ukrainy.

W ramach podpisanego porozumienia spółki będą dążyć do zwiększenia dostaw gazu ziemnego przez Polskę do Ukrainy oraz rozwoju i wsparcia realizacji projektów w zakresie wydobycia ropy i gazu. Projekty te wzmocnią bezpieczeństwo surowcowe naszych partnerów i pozwolą na elastyczność. Naftogaz może skorzysta również z doświadczeń Orlen w zakresie modernizacji rafinerii ropy naftowej w Krzemieńczuku oraz modernizacji aktywów gazowych, zniszczonych w czasie wojny. Strony będą dążyć również do przygotowania wspólnych projektów inwestycyjnych, zarówno w zakresie sprzedaży paliw, jak również rozwoju segmentu biopaliwowego.

– Podpisane porozumienie to kolejny dowód na skuteczną realizację naszej strategii. Orlen staje się kluczem dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu. Po rozpoczęciu dostaw amerykańskiego LNG dla naszego ukraińskiego partnera przyszedł czas na pogłębienie naszej współpracy. Razem możemy więcej – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.

To drugie memorandum

To drugie memorandum między Orlenem a Naftogazem. W marcu 2025 roku podpisano pierwsze porozumienie, które zaowocowało trzema kontraktami na dostawy 300 milionów m³ gazu ziemnego z LNG, głównie z USA, dostarczanego przez terminale w Kłajpedzie (Litwa) i Świnoujściu. Gaz transportowany jest przez rurociąg GIPL i polską sieć przesyłową do granicy w Drozdowiczach.

– Wierzę, że możemy przenieść naszą współpracę na zupełnie nowy poziom. Jestem wdzięczny naszym polskim partnerom, a w szczególności prezesowi Orlen za konstruktywny dialog i szczere wsparcie dla Ukrainy – powiedział Sergii Koretskyi, prezes zarządu Naftogaz.

Orlen / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X