Szkoci planują rozwój projektów wychwytu dwutlenku węgla w Norwegii

26 sierpnia 2024, 14:30 Alert

John Wood Group (Wood), szkocka firma inżynieryjno-konsultingowa, intensywnie rozwija trzy kluczowe projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS). Te inicjatywy mają na celu składowanie do 21 milionów ton CO2 rocznie i mogą zmagazynować prawie połowę całkowitej emisji dwutlenku węgla w Norwegii w 2023 roku. Projekty są oparte na kompleksowych ocenach techniczno-ekonomicznych, obejmują symulacje przepływu, specyfikacje CO2 oraz rozwiązania logistyczne, umożliwiając ich przejście do kolejnej fazy rozwoju.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

Projekty CCS prowadzone przez Wood na NCS są realizowane we współpracy z różnymi partnerami. W ramach projektu Trudvang, przewiduje się wychwytywanie CO2 od wielu przemysłowych emitentów z Europy Północnej i Wielkiej Brytanii, a następnie transport ciekłego CO2 do Norwegii, skąd specjalnie zaprojektowany rurociąg przetransportuje go do lokalizacji Trudvang w celu stałego przechowywania. Kolejny projekt, Havstjerne, planowany do uruchomienia w 2027 roku, zakłada wtryskiwanie CO2 transportowanego przez tankowce wahadłowe i rurociągi z różnych miejsc w Europie kontynentalnej. Licencja Luna, znajdująca się 120 kilometrów na zachód od Bergen, ma pojemność wtrysku do 5 milionów ton CO2 rocznie.

Zaangażowanie Wood w rozwój projektów CCS na NCS podkreśla ich długotrwałą obecność na Morzu Północnym oraz zaangażowanie w dekarbonizację regionu. W lutym firma została również wybrana przez japońską korporację Inpex Corporation do wsparcia kilku globalnych projektów dekarbonizacyjnych, w tym inżynieryjnego wsparcia lądowego rurociągu CCS w Darwin w Australii, co świadczy o ich globalnym zasięgu i zdolności do wspierania zrównoważonych rozwiązań energetycznych na całym świecie.

Offshore energy / Mateusz Gibała

Gibała: Norweskie przetargi na wydobycie minerałów z dna morskiego wywołują kontrowersje