EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

MAP nalega na zwolnienie z podatku dochodowego odpraw dla górników węgla kamiennego

fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Ministerstwo Aktywów Państwowych ponowiło swój postulat o zwolnienie z podatku dochodowego kwoty jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników zakładów likwidowanych przez przedsiębiorstwa górnicze w ramach nowego systemu wsparcia – wynika z uwag resortu do projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego autorstwa Ministerstwa Przemysłu.

– Sytuacja aktualnie odprawianych pracowników będzie mniej korzystna niż pracowników odprawianych w latach poprzednich przez SRK S.A. przez konieczność opodatkowania jednorazowej odprawy pieniężnej – argumentuje resort aktywów.

– Świadczenie będzie zatem dla pracowników mniej atrakcyjne, co może przełożyć się na spadek zainteresowania odejściem – dodał MAP, wnioskując o ponowne rozpatrzenie swojej uwagi.

Uwaga nie została uwzględniona

Ministerstwo przemysłu przekazało w odpowiedzi na uwagę MAP, że nie została ona uwzględniona ze względu na brak zgody Ministerstwa Finansów “z uwagi na fakt, iż Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu”.

Zmiana ustawy ma m.in. umożliwić realizację punktu zawartej w 2021 roku umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora węgla kamiennego, który przewiduje świadczenia (urlopy górnicze, urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowe odprawy pieniężne) wobec pracowników zakładów likwidowanych przez przedsiębiorstwa górnicze, do których należą te zakłady.

Chodzi o pracowników nieposiadającym uprawnień emerytalnych.Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, z świadczeń tych mogą korzystać jedynie pracownicy zakładów górniczych, które zostały przekazane do likwidacji do SRKS.A. do dnia 31 grudnia 2023 roku, dlatego potrzebna była nowelizacja.

Projektowana zmiana ustawy pozwoli przedsiębiorcom górniczym objętym Nowym Systemem Wsparcia (tj.: Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy oraz Węglokoks Kraj) na skuteczne przeprowadzenie likwidacji zakładów górniczych (pozyskanie dedykowanych dotacji) oraz na wypłatę świadczeń socjalnych. Koszty wymienione w OSR do projektu ustawy to blisko 4,2 miliarda złotych w ciągu 10 lat. 

PAP / Biznes Alert


Powiązane artykuły

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X