Podczas Globalnego Forum Energetycznego organizowanego przez Atlantic Council został poruszony aspekt wykorzystania energetyki jądrowej do realizacji ambitnych celów klimatycznych. Razem z wodorem to źródło energii może zdekarbonizować wiele gałęzi gospodarki, które dziś są uzależnione od paliw kopalnych.
Czy atom pomoże wodorowi?
– Ostatnie badania wykazały, że bez energii jądrowej, koszt związany z osiągnięciem celów dekarbonizacji określonych w porozumieniu paryskim z 2015 roku znacznie wzrośnie – powiedziała Shannon Bragg-Sitton, kierownik katedry Zintegrowanych Systemów Energii w Państwowym Laboratorium Badawczym w Idaho.
– Pierwotna produkcja ciepła z energii jądrowej jest tradycyjnie przetwarzana na energię elektryczną i dostarczana do sieci, ale to ciepło może być również wykorzystywane do zaspokojenia potrzeb przemysłu lub do produkcji półproduktów procesowych, takich jak wodór, które można wykorzystać do wytwarzania produktów konsumenckich, takich jak paliwa transportowe – powiedziała. Dodała, że bezpośrednie wykorzystanie ciepła generowanego przez siłownie w czasie, gdy nie będzie potrzebne, może również zapewnić elektrowniom jądrowym dodatkowy strumień przychodów, wspierając ich długoterminową rentowność.
Podczas panelu zostały poruszone również kwestie wodoru jako paliwa alternatywnego, jednak według mówców, jego komercyjna cena będzie opłacalna dopiero około 2050 roku. Ma ona wynieść docelowo 0,9 dolara za kilogram. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że kluczową rolę w transformacji może odegrać energetyka jądrowa. I to nie tylko jako bezemisyjne źródło produkcji energii elektrycznej.
– W ciągu następnych kilku dekad reaktory jądrowe będą najbardziej efektywnym źródłem wysokich temperatur potrzebnych do wytwarzania wodoru – powiedział Seth Grae, prezes i dyrektor generalny firmy Lightbridge Corporation.
Nie chodzi tylko o reaktory nowej generacji, m.in dopiero opracowywane SMR, ale także reaktory starszych generacji. – Możemy zwiększyć wydajność starszych reaktorów dzięki zastosowaniu zaawansowanych paliw jądrowych. Możemy w nich wytwarzać wodór przy użyciu energii elektrycznej zamiast wysokich temperatur, wykorzystując istniejącą technologię elektrolizy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii paliwa, reaktory te są znacznie wydajniejsze w produkcji energii elektrycznej.
word-nuclear/Mariusz Marszałkowski
Norwegowie chcą zrównać ceny produkcji zielonego wodoru i paliw kopalnych