W Krakowie podczas Forum CYBERSEC pod patronatem BiznesAlert.pl think-tank Instytut Kościuszki zaprezentował raport ,,Cyberbezpieczeństwo polskiego przemysłu. Sektor energetyczny”.
– Sektor energetyczny jest kręgosłupem gospodarki współczesnego państwa. Rozwój teleinformatyki powoduje, że ten sektor jest szczególnie narażony na ataki – powiedział Dominik Skokowski, ekspert Instytutu Kościuszki.
Publikacja Instytutu powstała we współpracy z PZU, Tauronem , PKP Energetyką, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Microsoftem, IBM oraz Verint.
– PKP Energetyka jest podmiotem o rozbudowanej infrastrukturze w skali całego kraju. Zarządzanie taką ilością obiektów wymaga stosowania systemów zdalnego sterowania co powoduje, iż firma przykłada w sposób oczywisty także ogromną wagę do ich bezpiecznego funkcjonowania – powiedział Dariusz Mikołajczyk odpowiedzialny za bezpieczeństwo w firmie.
Eksperci zwracali uwagę, że cyberzagrożenia cały czas się zmieniają. Zdaniem Marcina Spychalskiego z IBM obserwowane jest to w przypadku złośliwego oprogramowania. – Ewoluuje, i to w dość szybkim tempie, a będzie jeszcze szybciej. Szczególnie od lutego tego roku, kiedy dwóch pracowników Uniwersytetu Pekińskiego dali matematyczne podstawy pod protokoły mające atakować mechanizmy sztucznej inteligencji – mówił.
Ocenił również, że sztuczna inteligencja niesie ze sobą pewne zagrożenia, ale „będziemy musieli z niej korzystać”. – Musimy wykorzystać ją do obrony naszych systemów krytycznych. Nie mamy innego wyboru. Do obrony przed atakami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji musimy wykorzystywać narzędzia, które również na niej bazują. Czy będą to systemy autonomiczne czy narzędzia kognitywne? Tego jeszcze nie wiadomo – powiedział Spychalski.
Z kolei zdaniem Effiego Goldsteina, dyrektora ds. bezpieczeństwa Verint obecne rozwiązania dotyczące cyberbezpieczeństwa są niewystarczające, dlatego należy cały czas poszukiwać nowych. Jako przykład wymienił m.in. cyberataki na sieci elektroenergetyczne na Ukrainie, w wyniku którego kilkaset tysięcy osób pozostało bez dostaw energii.
Raport Instytutu Kościuszki
Podczas konferencji CYBERSEC 2017 opublikowano raport Instytutu Kościuszki poświęcony bezpieczeństwu sektora energetycznego w cyberprzestrzeni. To właśnie branża energetyczna jest drugim poza administracją publiczną sektorem najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców. Aż 16 proc. cyberataków wymierzonych jest właśnie w tę branżę – ostrzegają eksperci.
Celem raportu „Cyberbezpieczeństwo polskiego przemysłu. Sektor energetyczny” jest analiza najważniejszych aspektów związanych z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa w kluczowym, z punktu widzenia funkcjonowania państwa, sektorze energetycznym.
Energetyka to częsty cel cyberataków. Instytut Kościuszki radzi, jak ją bronić