Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej policzyła, że w ubiegłym roku na całym świecie w sektorze odnawialnych źródeł energii pracowało już 11 mln ludzi. W tym jedną trzecią zatrudniały firmy związane z fotowoltaiką.
Analitycy mającej siedzibę w Abu Dhabi Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), której członkiem jest m.in. Polska, policzyli, że w ubiegłym roku na całym świecie w firmach związanych z energetyką odnawialną pracowało 11 mln ludzi. To wzrost o około 0,7 mln w porównaniu do liczby zatrudnionych w globalnym sektorze OZE w roku 2017.
IRENA odnotowuje, że wzrost liczby miejsc pracy w 2018 r. nastąpił mimo pewnego spowolnienia w inwestycjach na największym rynku OZE, czyli w Chinach, i był możliwy dzięki postępującej dywersyfikacji geograficznej globalnego przemysłu energetyki odnawialnej – m.in. dzięki budowie bazy produkcyjnej dla sektora fotowoltaicznego w regionie Azji Południowo-Wschodniej.
Odnotowany w ubiegłym roku wzrost liczby zatrudnionych w firmach związanych z OZE w takich krajach jak Wietnam, Malezja i Tajlandia sprawił, że udział Azji w globalnym zatrudnieniu w energetyce odnawialnej utrzymał się w 2018 roku na poziomie 60 proc.
Największym na świecie pracodawcą w energetyce odnawialnej pozostają chińskie firmy, które odpowiadały w ubiegłym roku za 44 proc. miejsc pracy (ponad 4 mln) utrzymywanych w globalnym sektorze OZE.
Drugie miejsce pod tym względem przypadło Brazylii – o której obecności w tym gronie decyduje sektor biopaliw (1,125 mln), trzecie Stanom Zjednoczonym (855 tys.), a czwarte Indiom (719 tys.).
W Unii Europejskiej w sektorze energetyki odnawialnej pracowało w ubiegłym roku 1,235 mln osób, z czego najwięcej w Niemczech (291 tys.).
Najwięcej miejsc pracy w fotowoltaice
Z danych IRENA wynika, że pod względem technologii największym pracodawcą w globalnym sektorze OZE były firmy związane z fotowoltaiką, które zatrudniały łącznie 3,605 mln osób, następnie firmy działające na rynku biopaliw płynnych (2,063 mln osób), związane z energetyka wodną (2,054 mln), energetyką wiatrową (1,16 mln), termalną energetyką słoneczną (801 tys.), biomasą stałą (787 tys.) czy biogazem (334 tys.).
Te sektory zostały uzupełnione o miejsca pracy w ilości 94 tys. generowane na całym świecie przez firmy związane z geotermią, a ponadto o 41 tys. miejsc pracy związanych z energią wytwarzaną w sektorze odpadów oraz o 34 tys. zatrudnionych w termalnej energetyce słonecznej typu CSP.
IRENA wskazuje ponadto na 1 tys. miejsc pracy w firmach pracujących nad technologiami produkcji energii z wykorzystaniem pływów czy fal morskich.