Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 roku

23 kwietnia 2024, 11:30 Alert

Według najnowszego raportu Global Wind Energy Council (GWEC), 2023 rok był rekordowy pod względem wzrostu mocy instalacji w energetyce wiatrowej. Światowa moc instalacji wzrosła o imponujące 117 GW, co stanowi wzrost o 50% w stosunku do roku poprzedniego.

Farmy wiatrowe. Fot.; Energa
Farmy wiatrowe. Fot.; Energa

Raport GWEC podkreśla, że ten znaczący wzrost świadczy o tym, że światowy sektor energetyki wiatrowej podąża we właściwym kierunku w walce ze zmianami klimatycznymi. Eksperci zalecają, aby branża energetyki wiatrowej zwiększyła moc do co najmniej 320 GW do 2030 roku, aby spełnić zobowiązania ze światowego szczytu klimatycznego w Dubaju (COP28).

Ben Backwell (dyrektor generalny GWEC) wyraził entuzjazm z powodu rekordowego wzrostu, podkreślając jednocześnie potrzebę dalszego działania w celu utrzymania tego trendu wzrostowego.

Największym graczem na globalnym rynku energetyki wiatrowej były Chiny, które odpowiadały za aż 65% nowych inwestycji w tej branży. Za Chinami plasują się USA, Brazylia i Niemcy, które razem odpowiadają za 77% nowych instalacji.

Interesujący jest również rozwój w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie w 2023 roku wybudowano elektrownie wiatrowe o mocy prawie 1 GW, czyli trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim. Z prognoz wynika, że moc instalacji wiatrowych w tym regionie może wzrosnąć pięciokrotnie do 2028 roku, głównie dzięki planowanym projektom w RPA, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Największą elektrownią w Afryce pozostaje „Lake Turkana Wind Power” w Kenii, która dostarcza 17% energii w kraju.

Łączna moc elektrowni wiatrowych na świecie obecnie wynosi imponujące 1021 GW.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Bank Światowy udzielił 250 milionów euro pożyczki na program Czyste Powietrze