AlertEnergetykaOZEŚrodowisko

Włoskie spółki energetyczne pokłóciły się z rządem o ograniczenia instalacji paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne. Źródło: E.ON.

Włoskie spółki energetyczne znalazły się w konflikcie z rządem w sprawie nowych ograniczeń dotyczących instalacji paneli fotowoltaicznych, które, ich zdaniem, zagrażają celom dekarbonizacji Rzymu i zwiększą koszty energii elektrycznej. Przywódcy prawicowej koalicji kraju w poniedziałek zatwierdzili zakaz systemów fotowoltaicznych z modułami umieszczonymi na ziemi w obszarach sklasyfikowanych jako grunty rolnicze – pisze Reuters.

Elettricità Futura – lobby reprezentujące główne grupy energetyczne kraju, w tym kontrolowaną przez państwo firmę energetyczną Enel, A2A i Edison – stwierdziło, że limit zwiększy koszty rozwoju nowych projektów fotowoltaicznych, skomplikuje proces uzyskiwania pozwoleń i zagrozi celom ekologicznym Włoch.

– Wprowadzenie nowego przepisu może również stwarzać problem wiarygodności dla naszego kraju w negocjacjach z firmami, które zaplanowały projekty o wartości do 300 miliardów euro ($323 miliardów), aby zrealizować instalacje niezbędne do osiągnięcia celów na rok 2030 – stwierdziło lobby w oświadczeniu opublikowanym w nocy we wtorek.

W swoim projektowym planie energetycznym i klimatycznym (PNIEC) rząd zobowiązał się zwiększyć produkcję energii ze farm fotowoltaicznych o 50 gigawatów (GW) do 2030 roku, jako część swojego przejścia z paliw kopalnych. Elettricità Futura stwierdziło, że nowa reguła pogorszy brak dużych farm fotowoltaicznych, co utrzymuje wysokie koszty energii odnawialnej we Włoszech.

– Energia elektryczna generowana przez systemy fotowoltaiczne o dużej skali kosztuje trzecią część energii elektrycznej generowanej przez systemy fotowoltaiczne na dachach domów – napisano.

Lobby rolnicze – kluczowi zwolennicy rządu premiera Giorgii Meloni – od dawna domagają się ograniczeń dla paneli, twierdząc, że są one niezgodne z uprawą.

– Rolnictwo i fotowoltaika mogą współistnieć – powiedział Italia Solare, włoskie stowarzyszenie sektora fotowoltaicznego, dodając, że 1% nieużytkowanych gruntów rolnych wystarczy, aby zrealizować połowę wymaganego do osiągnięcia celów na 2030 rok 50 GW, reszta pochodziłaby z dachów.

Reuters / Mateusz Gibała

Energia z OZE w 2023 roku osiągnęła rekordowy udział w światowej produkcji energii elektrycznej


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X