AlertEnergetykaGaz.OZEWszystko

ADNOC nabywa udziały w projekcie LNG Rio Grande firmy NextDecade

Terminal LNG w Świnoujściu, zakwalifikowany jako infrastruktura krytyczna. Źródło: Gaz-System

Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) nabyła 11,7% udziałów w projekcie eksportowym skroplonego gazu ziemnego (LNG) Rio Grande firmy NextDecade w Teksasie. Jest to pierwsza duża inwestycja ADNOC w Stanach Zjednoczonych.

Umowa obejmuje 20-letnią umowę dostaw na czwarty pociąg skraplający, której realizacja zależy od ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) – pisze Reuters.

Przed rewolucją łupkową Stany Zjednoczone budowały terminale gazowe, aby importować LNG z Bliskiego Wschodu. Obecnie, firma z Bliskiego Wschodu inwestuje w LNG produkowane w USA, co podkreśla diametralną zmianę w globalnym krajobrazie energetycznym.

ADNOC planuje zwiększyć swoją zdolność produkcyjną LNG z 6 milionów ton metrycznych rocznie (mtpa) do 15 mtpa do 2028 roku, w ramach swojej szerszej strategii wzrostu, która obejmuje również energię odnawialną i petrochemię. W związku z prognozowanym wzrostem globalnego zapotrzebowania na LNG o 50% do 2030 roku, ADNOC wykorzystuje możliwości na rynku amerykańskim, który jest największym eksporterem LNG na świecie.

Projekt Rio Grande, którego koszt szacowany jest na około 18 miliardów dolarów, obejmuje pięć pociągów skraplających, każdy o zdolności 5,4 mtpa. Umowa ADNOC dotyczy 1,9 mtpa z czwartego pociągu, po cenach indeksowanych do Henry Hub.

Stany Zjednoczone wyprzedziły Australię i Katar jako największy dostawca LNG w 2023 roku, napędzane zwiększonym popytem po zakłóceniach i sankcjach związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. NextDecade planuje rozpocząć budowę czwartego pociągu w drugiej połowie 2024 roku, a zakończenie fazy 1 przewidziane jest na początek 2029 roku.

Reuters / Mateusz Gibała

Niemcy odbiorą LNG z USA budząc krytykę przeciwników gazu łupkowego


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X