ADNOC nabywa udziały w projekcie LNG Rio Grande firmy NextDecade

21 maja 2024, 08:45 Alert

Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) nabyła 11,7% udziałów w projekcie eksportowym skroplonego gazu ziemnego (LNG) Rio Grande firmy NextDecade w Teksasie. Jest to pierwsza duża inwestycja ADNOC w Stanach Zjednoczonych.

Terminal LNG w Świnoujściu, zakwalifikowany jako infrastruktura krytyczna. Źródło: Gaz-System

Umowa obejmuje 20-letnią umowę dostaw na czwarty pociąg skraplający, której realizacja zależy od ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) – pisze Reuters.

Przed rewolucją łupkową Stany Zjednoczone budowały terminale gazowe, aby importować LNG z Bliskiego Wschodu. Obecnie, firma z Bliskiego Wschodu inwestuje w LNG produkowane w USA, co podkreśla diametralną zmianę w globalnym krajobrazie energetycznym.

ADNOC planuje zwiększyć swoją zdolność produkcyjną LNG z 6 milionów ton metrycznych rocznie (mtpa) do 15 mtpa do 2028 roku, w ramach swojej szerszej strategii wzrostu, która obejmuje również energię odnawialną i petrochemię. W związku z prognozowanym wzrostem globalnego zapotrzebowania na LNG o 50% do 2030 roku, ADNOC wykorzystuje możliwości na rynku amerykańskim, który jest największym eksporterem LNG na świecie.

Projekt Rio Grande, którego koszt szacowany jest na około 18 miliardów dolarów, obejmuje pięć pociągów skraplających, każdy o zdolności 5,4 mtpa. Umowa ADNOC dotyczy 1,9 mtpa z czwartego pociągu, po cenach indeksowanych do Henry Hub.

Stany Zjednoczone wyprzedziły Australię i Katar jako największy dostawca LNG w 2023 roku, napędzane zwiększonym popytem po zakłóceniach i sankcjach związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. NextDecade planuje rozpocząć budowę czwartego pociągu w drugiej połowie 2024 roku, a zakończenie fazy 1 przewidziane jest na początek 2029 roku.

Reuters / Mateusz Gibała

Niemcy odbiorą LNG z USA budząc krytykę przeciwników gazu łupkowego